Nejčastější úrazy na lyžích: Jak se vyhnout nepříjemnostem?
Přetržení předního křížového vazu v koleni, vymknutí ramenního kloubu, zlomeniny v oblasti páteře, otřes mozku či nitrolební krvácení. Spektrum lyžařských úrazů je velmi pestré, od poměrně banálních pohmožděnin až po život ohrožující stavy. Pokud se v nadcházející lyžařské sezóně chcete vyhnout nepříjemnostem, vsaďte na prevenci. V případě lyžařských úrazů totiž nepředstavuje jenom půl, ale celé zdraví.
Od hlavy až k patě
Sjezdovému lyžování a snowboardingu propadá každoročně stále více lidí. S přibývajícím počtem lyžařů se ale současně stále více plní úrazové ambulance a urgentní příjmy přilehlých zdravotnických zařízení. Při těchto zimních aktivitách si totiž můžete poranit kteroukoliv část těla, mezi ty nejčastější patří:
- Poranění hlavy. Může se jednat o pouhé oděrky v obličeji nebo tržnou ránu na hlavě, nezřídka však dochází i k vážnějším úrazům v podobě otřesu mozku či život ohrožujícím zlomeninám lebky a nitrolebnímu krvácení.
- Poranění páteře. Zlomeniny v oblasti páteře a poranění míchy jsou častější pro snowboardisty, stávají se ale i lyžařům.
- Poranění končetin. Zahrnují široké spektrum úrazů, nejčastěji se jedná o poranění vazů v koleni, vymknutí nebo zlomeniny v oblasti ramenního kloubu, zlomeniny zápěstí a prstů ruky, včetně typického „lyžařského palce“, který představuje zlomeninu a poranění vazů palce způsobené popruhem hůlky. Velmi typické jsou také zlomeniny holenní kosti způsobené točivým tlakem na dolní končetinu.
Příprava na sezónu
- Nabroušené hrany. Nabroušené a namazané lyže, kontrola vázání, vybavení v podobě helmy či páteřního pásu. Správně kalibrované vybavení statisticky výrazně snižuje výskyt závažných úrazů, samozřejmě je potřeba ho používat a nenechat ho ležet na pokoji kvůli tomu, že není úplně trendy.
- Dostatečná fyzička. Zdá se to jako jednoduchý úkol, nahoru se necháte vyvézt a pak už jenom dolů a bez práce. Tak tomu ale není a případnou bolest nerozehřátých a nedostatečně připravených svalů brzy pocítíte. Nízká fyzická zdatnost navíc snižuje vaši obratnost a zvyšuje riziko poranění. Důležité je se nepřepínat a znát svoje limity.
- Umění padat. Lyžování či snowboarding není pouze o úspěšném projetí sjezdovky, ale také o umění pádů. Správným pádem můžete předejít řadě úrazů. Základy pádů se učí v lyžařských školách a dočtete se o nich i na internetu.
Pravidla bezpečné sjezdovky
- Mějte oči všude. Můžete sice patřit mezi zkušené lyžaře, mějte ale na paměti, že s vámi lyžují desítky až stovky dalších více či méně schopných lyžařů.
- Pozor na děti. Možná se to zdá jako zbytečná připomínka, pohled do statistik závažných dětských úrazů ale hovoří o opaku.
- Alkohol až na chatě. Vaši pozornost může ovlivnit i jedno pivo či svařené víno. Jedná se sice o desetiny vteřin, ale i ty se na sjezdovce počítají.
- Bez pojištění ani oblouk. Cestovní pojištění se vyplatí zejména při cestování do zahraničí, výlohy za tamní péči se mohou vyšplhat do astronomických výšin.
(holi)
Zdroje:
https://orthoinfo.aaos.org/en/staying-healthy/skiing-injury-prevention
https://www.stopsportsinjuries.org/STOP/STOP/Prevent_Injuries/Skiing_and_Snowboarding_Injury_Prevention.aspx
https://centralorthopedicgroup.com/5-most-common-skiing-injuries/