Nejčastější úrazy kolene: Kdy vás čeká operace
Počty úrazů kolene každoročně přibývají, a tak se stále častěji setkáváme s termíny jako „utržený meniskus“ nebo „kloubní myška“. Co se za těmito pojmy skrývá? A kdy se léčba neobejde bez chirurgického zákroku?
Anatomie v kostce
Koleno je bezpochyby nejsložitějším kloubem v lidském těle. Na jeho správném fungování se totiž podílí důmyslný systém kostí, chrupavek, menisků, vazů a přilehlých svalů.
- Kolenní kloub tvoří tři kosti – čéška (patella), stehenní kost (femur), holenní kost (tibia). Jejich plochy jsou povlečeny chrupavkou, která zmírňuje tření a usnadňuje pohyb.
- Mezi stehenní a holenní kost jsou ještě navíc vloženy dva menisky. Jedná se v podstatě o chrupavčité disky s vysokým podílem vaziva. Zmírňují tření mezi kloubními plochami, vyrovnávají nestejná zakřivení těchto ploch a současně fungují také jako „polštářky“ zmenšující působení tlaku na kloubní plochy.
- Stabilitu kloubu dále zajišťují vazy, které v zásadě rozdělujeme na dvě hlavní skupiny – na zkřížené a postranní. Přední a zadní zkřížený vaz nacházíme uvnitř kloubu mezi stehenní a holenní kostí. Postranní vazy jsou na vnitřní a vnější straně kolene.
- Poslední, ale neméně důležitou oporou, jsou přilehlé svaly. Ty jednak umožňují pohyb samotného kloubu, ale také mu zajišťují mechanickou podporu a stabilitu.
Úrazy „tvrdého“ kolene
Za úrazy „tvrdého“ kolene se skrývá poranění kostního aparátu. Nejčastější bývají zlomeniny čéšky vinou nehod nebo pádů z velké výšky. Obdobným způsobem vznikají i zlomeniny stehenní a holenní kosti. Nitrokloubní zlomeniny obecně představují závažný problém kvůli náročné léčbě a velmi dlouhé rekonvalescenci.
Poranění chrupavek
Při jakémkoliv úrazu kolenního kloubu může dojít k poškození chrupavky, která pokrývá povrch kostí. Pokud se část chrupavky odloučí, dochází ke vzniku takzvané kloubní myšky. Jedná se většinou o volné chrupavčité tělísko pohybující se v kloubu, které se může vmezeřit mezi kloubní plochy a způsobovat bloky pohybů. Příčinou vzniku kloubní myšky mohou být nejen stavy po úrazech kloubu, ale také například uvolněná tělíska při artrotických změnách. Kloubní myška způsobuje blokády kloubu, kdy se při pohybu tělísko vzpříčí a znemožní další pohyb.
Poranění menisků
K poranění menisků dochází nejčastěji při sportu, přičemž vnitřní meniskus bývá zasažen až 10× častěji. Roli mohou hrát i degenerativní změny v důsledku stárnutí. Nejvíce dochází k natržení nebo roztržení menisku. Mezi možné projevy patří prudká bolest, pocit prasknutí, lupnutí či „vyskočení“ kolene. Koleno také často nelze natáhnout. Bolest je lokalizována nejčastěji na vnitřní straně v místě kloubní štěrbiny a při chůzi bývá cítit lupání v kolenním kloubu. Při odloučení části menisku může opět dojít ke vzniku kloubní myšky.
Léčba všech výše uvedených úrazů se často neobejde bez chirurgického zákroku. V současné době vede moderní, miniinvazivní přístup v podobě artroskopie. Ve srovnání s dříve prováděnými výkony představuje významně nižší zátěž pro kloub i celý organismus. Tím přispívá k rychlejšímu návratu do každodenního života. Vhodnost výkonu u konkrétního typu úrazu je nejprve zapotřebí konzultovat s odborníkem, na něhož se můžete obrátit v této poradně.
Zdroj: http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00325
www.nlm.nih.gov/medlineplus/kneeinjuriesanddisorders.html
___
Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:
- Jaká jsou rizika diabetu?
- Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
- Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
- Jaké jsou příznaky diabetu?
- Léčím se správně?
- Stravuji se dobře?
___