Nejčastější úrazy kolene: zaměřeno na kloubní vazy
Poranění zkřížených a postranních vazů patří bezesporu mezi časté sportovní úrazy kolene. Velká část případů se neobejde bez nutnosti chirurgického zákroku. Nejpoužívanější je artroskopie.
Vazy se velmi významně podílí na stabilitě a hybnosti kolenního kloubu. V zásadě je rozdělujeme na dvě hlavní skupiny, a to na zkřížené a postranní vazy. Přední a zadní zkřížený vaz nacházíme uvnitř kloubu mezi stehenní a holenní kostí. Postranní vazy jsou na vnitřní (mezi stehenní a holenní kostí) a vnější straně kolene (mezi stehenní a lýtkovou kostí).
Poranění předního zkříženého vazu
Přední zkřížený vaz je nejčastěji poraněn při sportu. Mechanismem bývá nepřímé násilí působící na kolenní kloub, zejména při kontaktních sportech nebo lyžování. Asi polovina všech úrazů předního zkříženého vazu je doprovázena současným poraněním dalších kloubních struktur. Úrazy předního zkříženého vazu tak rozhodně není radno podceňovat. Přední zkřížený vaz totiž zajišťuje stabilitu kolenního kloubu a jeho poškození je spojeno s možností rychlého rozvoje degenerativních změn. Poranění jsou odstupňována podle závažnosti, přičemž nejvyšší stupeň znamená úplné přetržení vazu. V ten moment bývá někdy slyšitelné lupnutí v koleni, následované vznikem otoku, krevního výronu a bolesti. Poškozený kloub je velmi citlivý a značně omezený v pohybu. Méně závažné poškození lze léčit konzervativně, tedy chlazením, rehabilitací a léky proti bolesti. Závažnější případy se však neobejdou bez nutnosti chirurgického zákroku.
Poranění zadního zkříženého vazu
Poranění zadního zkříženého vazu jsou vzácnější. Zadní zkřížený vaz bývá poškozen při automobilových nehodách, třeba když prudké násilí dopadne z přední strany na pokrčené koleno nebo pokud páčivá síla působí proti propnutému kolennímu kloubu, například při doskočení na nataženou končetinu. Projevy i způsoby léčby jsou přitom prakticky totožné jako v případě poranění předního zkříženého vazu.
Poranění postranních vazů
K tomuto typu úrazu dochází nejčastěji, pokud zásah přijde proti kolenu ze strany. Je-li poškozen mediální postranní vaz, bolest se objevuje na vnitřní straně kolene. Při poničení laterálního postranního vazu dochází k rozvoji bolesti na vnější straně kolene. Typickým znakem tohoto poranění je nestabilita kloubu, která se projevuje nejistotou při chůzi. Kolem poškozeného vazu může dojít k výronu krve, otoku a zarudnutí.
Léčba úrazů kolenních vazů se často neobejde bez chirurgického zákroku. Nejmodernějším je v současné době miniinvazivní přístup v podobě artroskopie. Ve srovnání s dříve prováděnými výkony představuje významně nižší zátěž pro kloub i celý organismus, čímž přispívá k rychlejšímu návratu do kondice. Vhodnost výkonu u konkrétního typu úrazu je nejprve zapotřebí konzultovat s odborníkem, na nějž se můžete obrátit v této poradně.
Zdroj: