Co jsou enzymy a jak pomáhají
Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které se nacházejí v lidském organismu. Jde o tzv. biokatalyzátory, tedy látky, které umožňují, řídí a urychlují děje, které v těle probíhají. Existují tisíce enzymů a každý z nich funguje jako klíč do zámku, bez něhož by příslušná reakce v organismu nikdy neproběhla.
Enzymy se podílejí na všech procesech látkové přeměny a také na zneškodňování odpadních látek metabolismu. Kromě toho podporují nervovou činnost a myšlení, obranu těla proti mikroorganismům a v neposlední řadě bojují proti zánětům v těle.
Hojení ran po operaci
Hojení ran po operaci bývá složitý proces. Pacienti si nejvíce stěžují na zánět, otok a bolest. Rychlost hojení je pochopitelně ovlivněna více faktory včetně velikosti a charakteru rány po zákroku. Vědecké studie také potvrzují, že efekt hojení dokáže zvýšit užívání enzymových léků, jako je například Wobenzym.
Enzymy v něm obsažené usměrňují průběh zánětu a vstřebávání otoku tak, aby proces hojení proběhl co nejúčelněji a nejrychleji. Operace totiž patří mezi události, na jejichž rychlé zvládnutí nemusí enzymy v našem těle stačit. Proto je vhodné podpořit je a dodat je našemu organismu zvenčí.
Tato podpůrná léčba přispívá také ke zlepšení prokrvení tkání a činnosti lymfatického systému. Obsažené enzymy urychlují vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin, což působí i na zmírnění bolesti.
Závažnou komplikací rány bývají infekce, které se do ní mohou dostat – pak už jde o infekční zánět, proti kterému bývá nezbytné nasadit antibiotika. V takovém případě současné podávání enzymových léků zlepšuje účinnost antibiotické léčby.
Vedle infekčního zánětu je pro naše tělo škodlivý také chronický zánět, který přetrvává delší dobu. Nejčastějším chronickým zánětem v dutině ústní je paradentóza (zánět závěsného aparátu zubů). Enzymové léky působí nejen na paradentózu, ale i proti dalším zánětům v dutině ústní (záněty sliznice, aftózní stomatitida apod.).
Odstranění neprořezaného zubu moudrosti
Odborníci v rakouské Vídni provedli klinickou studii u pacientů, kterým byl odstraněn neprořezaný zub moudrosti v dolní čelisti. Osmdesát pacientů začalo užívat enzymový lék už dva dny před operačním výkonem a tito jedinci pokračovali v jeho užívání do sedmého dne po operaci. Přibližně v 90 % případů byla tato podpůrná léčba úspěšná. Už od prvního dne po operaci byly u nich sníženy všechny průvodní komplikace zákroku:
- zduření,
- hematomy,
- otoky přestupující na jazyk a horní dýchací cesty,
- obtíže s polykáním.
Také laboratorní výsledky potvrdily výrazně rychlejší ústup zánětu ve srovnání s kontrolní skupinou pacientů, kteří lék nedostávali.
Obdobně dobré výsledky byly zaznamenány i na pracovištích v dalších zemích včetně České republiky. Konkrétně například po chirurgické extrakci (vytržení) zubů moudrosti, resekci (odstranění) kořenového hrotu zubu a po nasazení implantátů (zubní náhrada).
(hah)
Zdroje:
https://wobenzym.cz/operace/stomatologicka-operace/potvrzeno-klinickymi-studiemi-lek-wobenzym-ucinne-pomaha/
https://www.estheticon.cz/novinky/po-operaci-chce-byt-kazdy-v-poradku-co-nejdrive
https://www.enzymoterapie.cz/
http://www.wobenzym.cz/Portals/0/ZUBARI_brozura2010_fin.pdf