Jste málo trénovaní? Zvažte enzymoterapii jako prevenci svalového poškození
Letní teploty často lákají ke sportovním aktivitám, mnohdy však také k přeceňování vlastních možností. Bylo prokázáno, že podávání systémové enzymoterapie (Wobenzym) během 3 dnů před výkonem a 3 dny po cvičení u méně silově trénovaných jedinců významně příznivě ovlivnilo maximální dosaženou sílu, metabolické ukazatele v organismu i příznaky poškození svalů během cvičení. Současně je prokázáno, že enzymy zlepšují hybnost kloubů a na rozdíl od jiných léků nemají žádné závažné vedlejší účinky. Pokud tedy máte v plánu začít během léta se zlepšením své kondice, preventivní užívání enzymových léků může být velkým benefitem.
S enzymy se úrazy hojí rychleji a s menší bolestí!
Účinnost a bezpečnost systémové enzymové terapie u poúrazových stavů byla ověřena řadou klinických studií. Mezi její hlavní účinky patří:
- protizánětlivý efekt,
- redukce otoku,
- podpora vstřebání hematomů,
- omezení nežádoucího srážení krve,
- odbourávání porušené části tkání a orgánů.
Zlepšení mikrocirkulace v poškozené tkáni
Hlavní překážkou úspěšného hojení úrazů bývají často otoky a hematomy. Ty totiž vedou k narušení správné mikrocirkulace krve v poškozené tkáni, zejména ke zhoršení žilního a lymfatického odtoku, což způsobuje zdlouhavé hojení. Enzymoterapie může významně přispět ke zlepšení mikrocirkulace krve v poškozené tkáni, k jejímu většímu zásobení kyslíkem a dalšími potřebnými živinami, k redukci otoku, a tedy k urychlení procesu hojení. Enzymům se navíc připisuje i účinek proti bolesti.
Pokud úraz komplikuje infekce, která vyžaduje podávání antibiotik, přidává se navíc další prospěšný efekt enzymů, a to jejich schopnost zlepšit průnik antibiotika do tkání. Tím dochází ke zvýšení účinnosti léčby.
Naražení, podvrtnutí, vykloubení i zlomeniny
Podávání enzymů je obecně vhodné v případě všech poúrazových stavů, které jsou provázené otokem a zánětem. Enzymoterapie by se dle doporučení výrobce měla užívat až do vymizení příznaků. Enzymy mohou užívat jak dospělé osoby, tak při úpravě dávkování dle tělesné hmotnosti i děti.
(tich)
1) http://www.pojivo.cz/pu/PU_34_2015_supplementum.pdf
2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28879033/
3) https://www.solen.cz/pdfs/lek/2006/03/03.pdf
4) SPC Wobenzym, dostupné na https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0096406&tab=texts