Na zahradě bezpečně a bez zbytečných zranění
Milujete práci na zahradě? Pak jistě víte, že o drobná a občas též větší poranění nebývá nouze. Proto přinášíme pro začínající, ale i pro zkušené zahradníky několik rad a doporučení, jak si své hobby ve zdraví užívat.
Nepodceňujte ochranný oděv a pomůcky
- Pracujete-li se sekačkou a další technikou, noste dlouhé kalhoty, pevné uzavřené boty a nejlépe také ochranné brýle.
- Používáte-li hlučné přístroje, chraňte svůj sluch pomocí sluchátek nebo špuntů. Potenciálně nebezpečný hluk poznáte tak, že při zapnutém nástroji musíte zesilovat hlas na osoby, které jsou na délku paže od vás.
- Noste pracovní rukavice, abyste snížili riziko poranění a případné infekce v ráně.
- Chraňte se proti klíšťatům a dalšímu hmyzu pravidelným používáním repelentu. Riziko přisátí klíštěte snižují také vysoké boty, dlouhé nohavice a též rukávy.
- Předcházejte spáleninám a nezvyšujte zbytečně riziko rakoviny kůže. Všude, kde nejste chráněni oděvem, se natřete opalovacím krémem s minimálním ochranným faktorem 15 a raději noste pokrývku hlavy.
Očkování nade vše
Kontrolujte platnost svého očkování proti tetanu, které by nemělo být starší než 15 let. Bakterie způsobující tetanus (potenciálně smrtelné onemocnění) žijí především v hlíně, odkud se do vašeho těla mohou dostat i skrze drobnou oděrku nebo říznutí. Proto je pro zahrádkáře tak důležité mít tuto vakcinaci v pořádku.
Pozor na teploty
- Při práci v horkém počasí nezapomínejte na dostatečný pitný režim, vyvarujte se však nápojů s alkoholem a také s vysokým obsahem cukru.
- Pokud pracujete na přímém slunci, nepodceňujte přestávky, často odpočívejte ve stínu a doplňujte tekutiny.
- Všímejte si známek úpalu nebo úžehu, jako jsou bolest hlavy, zrychlený tep, nevolnost nebo zmatenost.
- Užívejte si práci na zahradě, ale vždy myslete na své zdraví a bezpečnost. Hodně drobných poranění lze zvládnout doma, pokud si však závažností zranění nejste jisti, vyhledejte raději lékařskou pomoc.
(vek)