Proč by těhotné ženy neměly zapomínat na vitamin D?
„Bylo to normálně probíhající těhotenství. Kontroly a vyšetření během těhotenství byly všechny v pořádku. Nenapadlo mne, že by mohly nastat nějaké komplikace,“ svěřuje se mladá maminka Radka se svou čerstvou zkušeností. „Porod sice začal o několik týdnů před termínem, vše ale probíhalo dobře. Brzy po porodu se však u syna rozvíjely křeče a bylo mu zjištěno snížené množství vápníku v krvi. Lékaři provedli několik vyšetření, ale brzy nás propustili z porodnice domů. S kojením žádný problém nebyl, mléka jsem měla dost a malý prospíval. Dětský lékař však při pravidelných kontrolách spokojený nebyl. Fontanela špatně srůstala a byla větší. Proto jsme podstoupili několik dalších vyšetření, a zjistilo se, že syn má značný nedostatek vitaminu D v krvi, což znamená, že i já jsem měla nedostatek vitaminu D během těhotenství a velmi málo mu ho tedy předávám i při kojení. Přepadly mě pocity viny, že jsem svému dítěti způsobila zdravotní problémy. Kdybych o tomto věděla, určitě bych se zachovala jinak,“ přiznává Radka.
K čemu slouží vitamin D?
Co maminka Radka předtím nevěděla? Většina potřebného vitaminu D se sice vytváří v naší pokožce působením slunečního záření, na slunci ale netrávíme dlouhodobě dost času, přestože pro jeho tvorbu stačí 10–15 minut 3× týdně. Jeho množství lze doplnit také konzumací vhodných potravin, které jsou jeho přirozeným zdrojem, například ryb a vajec. Většina dospělých Čechů ho má však málo.
Vitamin D je velmi důležitý pro správný růst a vývoj kostí. Jeho hlavní funkcí je podpora vstřebávání vápníku do krve ve střevech a snížení jeho filtrace do moči v ledvinách. Tento mechanismus má vliv na přívod dostatečného množství vápníku do kostí. Pokud je v krvi nedostatečná hladina vitaminu D, projevuje se to dlouhodobě právě nedostatkem vápníku. U dětí se může rozvinout tzv. křivice, u dospělých dochází k měknutí (osteomalacii) nebo řídnutí kostí (osteoporóze). V dnešní době probíhají rozsáhlé studie zabývající se dalšími funkcemi vitaminu D, předpokládá se, že je důležitý i pro imunitní systém a správné dělení buněk v těle, pravděpodobně má protiinfekční a protinádorový potenciál.
Vitamin D v těhotenství a při kojení
U novorozenců je nedostatek vitaminu D častý. A protože by neměli být vystavováni slunečnímu záření, jsou závislí na množství tohoto vitaminu v mateřském mléce. Pokud má těhotná nebo kojící žena jeho nedostatek, může to vést k závažným problémům. Dětští lékaři dnes raději preventivně dětem do jednoho roku předepisují vitamin D v kapkách. Ne vše ale toto plošné opatření vyřeší...
Nedostatek vitaminu D v těhotenství zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu, preeklampsie, vysokého krevního tlaku nebo těhotenské cukrovky. U nenarozeného dítěte může dojít k zhoršené tvorbě kostí a po porodu může mít dítě větší lebku a fontanely, které se budou špatně proměňovat v kosti lebky. V některých případech se z nedostatku vápníku mohou rozvíjet dokonce křeče.
Z těchto důvodů by se těhotné a kojící ženy měly zajímat o svou hladinu vitaminu D v krvi. V dnešní době se během těhotenství provádí velké množství různých vyšetření, ale vyšetření hladiny vitaminu D mezi ně bohužel nepatří. Ženy si však v těhotenství i po porodu mohou samy nechat zjistit, jak na tom s déčkem jsou, v některé z mnoha laboratoří AeskuLab po celé České republice, a mít tak i tento aspekt těhotenství a péče o dítě ve svých rukách.
(ver)
Zdroje:
http://www.aeskulab.cz/
https://americanpregnancy.org/pregnancy health/vitamin d and pregnancy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/">https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4171878
https://www.news-medical.netWhat-is-Vitamin-D