Paní Jana žije na jižní Moravě, její zdravotní stav je velmi dobrý, žije aktivně a i v důchodu vypomáhá s prací na vinohradu. V loňském roce ale prodělala dvě zlomeniny. Vždy se jednalo o zlomeninu ruky, která ji dočasně vyřadila ze zaběhnutého života. Nepovažuje to za normální a ráda by se podobného zranění do budoucna vyvarovala.
Na kvalitu kostí má vliv vápník i vitamin D
Při konzultaci u své praktické lékařky se paní Jana chtěla dozvědět, zda je možné nějak podpořit zdraví kostí, aby minimalizovala riziko dalších zlomenin. Dozvěděla se od ní, že častější výskyt zlomenin může souviset s řídnutím kostí, tzv. osteoporózou. Jedná se o onemocnění, které je typické pro ženy ve vyšším věku, a náchylnější k němu mohou být také osoby s nedostatkem vápníku i vitaminu D. Zatímco o vápníku se často mluví jako o minerálu zodpovědném za tvrdost/pevnost kostí, o vitaminu D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku z potravy, se již tolik nemluví...
Vitamin D se vytváří v kůži díky slunečnímu záření a zároveň jej můžete doplnit/načerpat také ze stravy. Přestože se paní Jana díky práci na vinohradu pravidelně pohybuje venku a na slunci, byla u ní zjištěna snížená hladina vitaminu D i snížené hodnoty vápníku. Oba tyto faktory se mohly podílet na předchozích zlomeninách, a tak lékařka doporučila paní Janě konzumaci potravin obsahujících vitamin D (zejména mořských ryb) a užívání doplňků stravy s obsahem vitaminu D a vápníku.
Odběry spolehlivě odhalí nedostatek
S lékařkou se domluvila na odběru krve, tímto vyšetřením lze zjistit hladinu vitaminu D v organismu. V rámci odběru byla zkontrolována také hladina vápníku. V laboratoři AeskuLab, kde paní Jana odběr absolvovala, provádějí také vyšetření kostních markerů, tedy ukazatelů úbytku kostní hmoty v těle. Paní Jana bude mít po odběru k dispozici i tyto výsledky.
Dalším krokem bude rozbor výsledků vyšetření kostních markerů, které mohou být užitečné při stanovení diagnózy řídnutí kostí a při následném hodnocení úspěšnosti nastavené léčby.
(pak)
Zdroj:
https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/04/04.pdf