Nachlazení na cestách
Přestože si nachlazení většinou spojujeme s chladnými zimními dny, můžeme podlehnout všudypřítomným virům i na vrcholu léta. Nečekané letní nachlazení může být stejně tak nepříjemné jako onemocnění v zimě. Ještě horší je to v případě, že se bolesti hlavy a škrábání v krku objeví v okamžiku, kdy přijedeme do místa, kde chceme trávit letní dovolenou.
Dálkové lety...
Přestože je během léta šance, že se nachladíme, čtyřikrát nižší než v zimě, stále existují faktory, které mohou riziko nachlazení zvýšit. Jedním z nich jsou dlouhé lety letadlem. Tyto dopravní prostředky totiž představují ideální prostředí pro přenos infekce vzdušnou cestou. Těžko se totiž jindy dostaneme do situace, kdy bychom byli v tak těsném prostoru natěsnáni se čtyřmi stovkami dalších lidí, kteří mohou být potenciálními zdroji infekce. Experimenty, při kterých byli zdraví dobrovolníci vystaveni infekci, prokázaly, že riziko nachlazení se zvyšuje úměrně době strávené v letadle. Proto je daleko pravděpodobnější, že se nachladíme během letu do USA než při krátkém přeletu mezi evropskými státy.
#IMG#Dalším rizikovým faktorem je klimatizace. Nosní sliznice je pokryta vrstvičkou hlenu, která je ochranou proti běžným virům. Klimatizace snižuje vlhkost vzduchu, čímž vysušuje ochrannou vrstvičku hlenu a zvyšuje tak riziko nákazy. Podobně se na rozvoji infekce podílí i prudké změny teplot při přechodu ze žhavého venkovního prostředí do klimatizovaného interiéru.
Stres...
Stejně tak je naše obranyschopnost snižována stresem, který oslabuje imunitní systém. Přestože pro nás letní dovolená může být příležitostí k odpočinku, řada psychologů považuje dovolenou za významný zdroj stresu. Všechny starosti s balením na poslední chvíli, zařizováním pojištění a zabezpečením domácnosti nás mohou zanechat zranitelnými právě v momentě, kdy chceme být v té nejlepší formě, abychom si mohli užít dlouho očekávanou dovolenou.
Cestování do zahraničí...
Všichni jsme v prostředí, ve kterém žijeme, obklopeni viry, na které jsme zvyklí a vůči kterým jsme imunní. To se však může při příjezdu do nové destinace změnit. Když cestujeme s nachlazením, jsme sami zodpovědní za to, že do zahraničí přenášíme nové viry. S dálkovými lety se chřipkové i jiné viry snadno šíří po celém světě.
A jak se můžeme letnímu nachlazení vyhnout...
Viry se snadno přenášejí v uzavřených místech s velkou koncentrací lidí. Riziko infekce snížíte, pokud se vyhnete davům a strávíte víc času v přírodě nebo na pláži. Infikovat se také můžete dotykem kontaminovaných povrchů, jako jsou kliky dveří, telefonní a výběrní automaty. Viry zde mohou přežívat celé hodiny. Když se povrchu dotkneme, můžeme viry přenést na nosní či ústní sliznici nebo do oka. Je těžké se kontaktu s kontaminovanými místy vyhýbat. Infekci lze předejít alespoň pravidelnému mytí rukou před jídlem nebo před odpočinkem.
Zdroj: Cardiff University
(hak)