Nahraďte cigaretu sportem
Sportovec kuřák – už ta slova se k sobě jaksi nehodí. Pohyb zlepšuje fyzickou aktivitu a zdravotní stav, tabák činí přesný opak.
Vnitřní orgány v ohrožení
Výše uvedená varianta je sice lepší, než pokud člověk kouří a navíc nesportuje. Na druhou stranu: sport vyžaduje vyšší nároky na většinu tělesných systémů, především na srdce, plíce a svaly. Ty ale mohou být u kuřáků postiženy, tedy i náchylnější k onemocnění.
- Kuřáci mají horší vytrvalost – při tréninku dosahují průměrně o 10 % pomalejšího zlepšování fyzičky než nekuřáci, což může být značně demotivační.
- Srdce je slabší – v krvi se kyslík transportuje navázaný na krevní barvivo, tzv. hemoglobin. U kuřáků je ale část hemoglobinu obsazená oxidem uhelnatým, který vzniká při spalování látek obsažených v cigaretách. Jejich tkáně jsou proto hůře prokrveny a srdce musí tlouci rychleji, aby zajistilo dostatečné okysličení těla, především svalů zatěžovaných při sportu.
- Milovníci tabáku hubnou cvičením hůře – při spalování tuků je totiž nutný kyslík, kterého mají ve tkáních méně.
- Svaly rostou pomaleji – k nabírání svalové hmoty je totiž kyslík také nezbytný.
Típněte to a budou se dít divy
- Již během týdne až dvou pocítí přestávající kuřák první změny – jeho vytrvalost se bude zlepšovat a po sportu bude méně unavený. Nikdy není pozdě s kouřením přestat a dát se na zdravější životní styl.
- Jak je dobře známo, při sportu se uvolňují endorfiny, hormony štěstí. Člověk se tak může zbavit nervozity, která ho trápí během prvních několika dní bez cigarety.
- Sport je také dobrou cestou k využití volného času. Pokud člověk nestíhá nad cigaretou přemýšlet, jeho chuť bude menší.
- Pohybem je také možné nahradit činnosti, které mají kuřáci spojené s cigaretou – např. kávu s partnerem nebo skleničku v oblíbeném baru.
Zapomeňte na modrý dým a začněte se hýbat! Během sportování můžete objevit spoustu nových přátel a váš život se může stát pestřejší.
(vesa)
Zdroj: www.ehow.com