Nachlazené miminko lze poznat na první pohled. Hůře dýchá nosem, ale protože to zatím jinak neumí, neví si rady a pláče. Špatně se mu pije, je nevrlé a u nosu se mu dělají bubliny. Někdy také kýchá nebo vydává bublavé zvuky. Dítě může mít i mírně zvýšenou teplotu, výjimečně horečku.
Kdy je nutná pomoc pediatra
S novorozencem je vhodné zajít k lékaři co nejdříve. Miminka totiž mají velmi nezralou imunitu, a dohled odborníka je proto nutný i při zdánlivě banálních nemocech. Pokud jste prvorodička a nemáte s nachlazením u dítěte zkušenost, bude mít návštěva pediatra velký význam i pro vás. Poradí vám, ukáže, jak odsávat nos, a pravděpodobně vás též uklidní. U dítěte do tří měsíců je vhodná alespoň telefonická konzultace ohledně stavu pacienta a případné návštěvy. U větších kojenců zajděte k lékaři, jestliže dítě:
- má horečku (nad 38 °C),
- nechce pít a tahá se za ouška,
- ještě nepřijímá jiné tekutiny a kojení se opakovaně nedaří,
- je neobvykle dráždivé,
- obtížně dýchá,
- silně kašle,
- má objemnější, zeleně zabarvený výtok z nosu,
- trpí jakýmikoli příznaky, které vám dělají starosti.
Nákaze se nevyhnete
Viry, které jsou příčinou nachlazení, kolují v populaci stále. Miminka, která se s nimi ještě nesetkala, jsou k nim citlivá. Rýmu mívají všechny děti, městské i venkovské, kojené i nekojené. Pokud dodržujete běžnou hygienu, nemusíte mít pocit viny, že jste něco udělala špatně.
S léky velmi opatrně!
Děti nad 3 měsíce mohou dostat suspenzi nebo čípek s obsahem paracetamolu ke snížení teploty a tlumení bolesti. Nemocným nad 6 měsíců věku lze podat za stejným účelem sirup s účinnou látkou ibuprofenem. Nachlazeným miminkům mladším 3 měsíců však žádné z uvedených léků bez výslovného doporučení lékaře nedávejte. Nikdy a v žádném případě pak nepodávejte dětem léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – může způsobit rozvoj Reyeova syndromu, který se projevuje těžkým poškozením jater a může skončit i fatálně.
A jak zvládnout rýmu?
Léčba rýmy u miminek spočívá v šetrném odsávání. Aplikovat lze též přípravky fyziologického roztoku, mořské nebo v ideálním případě léčivé termální vody. Kapky s obsahem látek, které stahují cévy (obdoba kapek proti rýmě pro dospělé) se mohou užívat až u větších kojenců, ale raději se jim snažte vyhnout. Obvykle pomohou jen na krátkou dobu, dráždí nosní sliznici a mohou mít nežádoucí účinky.
Případné další příznaky, jako je kašel, sípání nebo zvracení, konzultujte s lékařem.
Zdroj: http://www.mayoclinic.org