Dítě může zdědit zvýšený sklon k rozvoji lupénky. Neznamená to ovšem, že se u něj musí projevit
Důvody vzniku lupénky prozatím nejsou známy, ale s jistotou lze prohlásit, že se nejedná o infekční onemocnění. Nemusíte se tak bát, že by ji miminko od někoho chytlo anebo si ji následně samo rozneslo po těle.
Jde o autoimunitní chorobu, která spočívá v tom, že kožní buňky rostou příliš rychle a vytvářejí na povrchu těla červená ložiska s olupujícími se šupinami.
Dobrou zprávou je, že současná medicína dokáže lupénku úspěšně léčit a navrátit kůži normální vzhled.
A jak je to s dědičností? Předpokládá se, že v rozvoji onemocnění hraje určitou roli. Proto pokud máte v rodině lupénku, může se stát, že se vaše dítko narodí se zvýšeným sklonem k jejímu rozvoji. Ale neznamená to, že se u něj automaticky objeví anebo že se objeví v raném věku. Lupénka o sobě poprvé dává vědět nejčastěji mezi 15. a 35. rokem života.
Nejčastější je u miminek plenková lupénka. Mohou se jí však zbavit s plenkami
V případě, že se lupénka u miminka přece jenom objeví, najdeme ji nejčastěji v oblasti plenek. Proto se jí také říká plenková lupénka. Vypadá jako ošklivě rozjetá plenková vyrážka s červenými ložisky, která mají jasné ohraničení a jsou vystouplá. Stříbřité šupiny na povrchu být nemusí, protože kůže pod plenkou bývá vlhčí než zbytek těla.
Kromě plenkové oblasti se mohou lupénková ložiska v menším množství objevit také na končetinách (loktech a kolenech), bříšku, zádech a pokožce hlavy. Miminko s lupénkou bude neklidné, protože ložiska mohou svědět a bolet.
Pokud máte u svého dítka podezření na lupénku, zajděte s ním ke kožnímu lékaři, který jediný dokáže stanovit přesnou diagnózu. Nemusíte se bát, jde o řešitelný problém. Lupénka se u miminek léčí pomocí místně působících krémů a mastí pro hydrataci pokožky a zmírnění svědění. Stav kůže se obvykle lepší s přechodem na nočník.
Mimochodem to, že má miminko plenkovou lupénku, ještě neznamená, že bude trpět lupénkou celý život. Nicméně je důležité zdůraznit, že se lupénka u miminek objevuje opravdu výjimečně a dá se snadno zaměnit s jinými kožními problémy. Kterými?
Lupénka u nejmenších se snadno zamění za jiné kožní obtíže. Od ekzému po lososí skvrnu
Různé kožní změny se u miminek objevují často a bývají neškodné. Přesto je lepší se v případě podezření na závažný problém poradit s dětským lékařem.
- Lupénková ložiska mohou totiž napodobovat projevy ekzému z různých příčin.
- Šupiny na hlavičce je možné zaměnit s dětskou seboreou, která je způsobena nadměrnou tvorbou mazových žláz.
- Červenými vyvýšenými ložisky se může projevovat také novorozenecký toxický erytém, vyrážka neznámého původu u novorozenců, často se žlutým pupínkem uprostřed.
- Olupující se suchá kůže je u miminek častým kožním projevem. Pokožka pod šupinami je měkká a hydratovaná.
- Lupénka může být také zaměněna za růžovou až červenou skvrnu na obličeji, tzv. lososí skvrnu, která obvykle sama vymizí.
(jala)
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/316754
https://www.babycentre.co.uk/a548380/psoriasis-in-babies
https://www.prolupenku.cz/cz/clanky/detail/23_lupenka-u-detskeho-pacienta