Lupénka
Lupénka, psoriáza, je chronické kožní onemocnění. Typicky se projevuje poruchou rohovění kůže a olupováním stříbřitých šupin z jejího povrchu. Psoriázu bohužel nelze zcela vyléčit. Používání doporučených přípravků může pouze zmírnit její projevy. K léčebným postupům patří aplikace mastí na kůži, fototerapie a užívání celkově působících léků.
Co jste možná netušili...
Kožní onemocnění charakterizované tvorbou šupin popsal už starořecký lékař Hippokrates. Označení choroby pochází z řečtiny a znamená „svrbění“ nebo též „šupina“. Není bez zajímavosti, že se dlouhá staletí používalo pro většinu kožních chorob. S velkou pravděpodobností tak docházelo k situacím, kdy se lupénka zaměňovala například za malomocenství. Její nositelé byli zcela zbytečně odsouzeni k životu na pokraji společnosti.Prvním, kdo spolehlivě popsal lupénku jako samostatné kožní onemocnění, byl na samém počátku 19. století anglický lékař, zakladatel moderní dermatologie, Robert Willan. Pokřtil ji osobním pojmenováním „Willanova lepra“. O několik desítek let později se díky vídeňskému dermatologovi Ferdinandu Hebrovi nemoci začalo říkat původním řeckým označením.
Psoriázou trpěl i sovětský diktátor Stalin. Podle odvážných tvrzení některých historiků mohly být osobní komplexy způsobené jeho kožním onemocněním jednou z příčin jeho krutovlády.
Jak vzniká...
Buňky Vaší kůže se neustále obnovují. Za normálních okolností trvá asi 30 dní než se nově vytvořená buňka z nejnižších vrstev kůže dostane až na povrch, zrohovatí a odloupne se. Při lupénce je všechno jinak. Váš organismus ztrácí schopnost regulovat obnovu kůže. Buňky se chovají jako šílené. Od vzniku nových do jejich odloupnutí uplynou v průměru jen tři dny.Bylo nalezeno několik faktorů, které mohou projevy onemocnění významněji ovlivňovat. Patří k nim podnebí. Je prokázáno, že studené a suché počasí lupénku zhoršuje. Dalším je stres. Stavy úzkosti často způsobují rozšíření choroby. Stejně působí i poranění kůže, kožní infekce nebo užívání některých léků.
Přesné příčiny vzniku lupénky nejsou známé. S jistotou lze říct, že není nakažlivá a nepřenáší se kontaktem. Mohou za ni geny. Pravděpodobně jde o dědičné onemocnění. Dokládá to častější výskyt lupénky v rodinách některých nemocných. V poruše rohovění kůže může hrát rozhodující úlohu Váš imunitní systém.
Jak se projevuje...
Typickým projevem lupénky jsou vyvýšené zarudlé skvrny na kůži. Jsou pokryté odlupujícími se bílými nebo stříbřitými šupinami. Objevují se nejčastěji na loktech, kolenou, na hrudníku nebo ve vlasaté části hlavy. Výsev lupénky je symetrický. To znamená, že se objevuje na obou polovinách těla podobně. Postižená místa mohou pálit nebo svrbět. Při stržení šupinek kůže pod nimi mírně krvácí. Kromě splývajících míst se lupénka může projevovat i jemnými tečkami nebo puchýřky. K charakteristickým projevům patří i porucha růstu nehtů. Ty mění svoji barvu, tvar a mohou se odlučovat od nehtových lůžek.Závažnost lupénky se posuzuje podle rozsahu zasažené kůže. Postižení méně než dvou procent těla (plocha odpovídající zhruba dvěma Vašim dlaním) znamená ještě mírné onemocnění. Nad 10 procent jde již o těžké postižení. V závažných případech pokrývá lupénka 20 až 30 procent těla a nevyhýbá se ani obličeji.
Projevy onemocnění přiházejí ve vlnách. Období náhlého vzplanutí se po několika týdnech nebo měsících vystřídá s různě dlouhou dobou bez obtíží (remise). Projevy se dlouho nemění, pak postupně slábnou aby nakonec zmizely a za čas se znovu objevily.
Jak se potvrdí...
K diagnostice lupénky se nepoužívá žádné zvláštní vyšetření. Obvykle stačí, když Vás prohlédne kožní lékař. Posoudí projevy na Vaší kůži. Přitom si všímá několika fenoménů charakteristických pro lupénku (vzhled šupin, krvácení po jejich odloupnutí, výsev skvrn v okolí poranění kůže apod.). V některých případech může lékař odebrat vzorky kůže ze zasažených míst a podrobit je mikroskopickému vyšetření.K vyloučení jiných příčin Vašich kožních projevů (např. infekčního onemocnění) lze odebrat vzorek krve a zhotovit stěr z krku.
Jak se léčí...
Psoriázu bohužel nelze zcela vyléčit. Používání doporučených přípravků může pouze zmírnit její projevy. K léčebným postupům patří aplikace mastí na kůži, fototerapie a užívání celkově působících léků. Volba některého z nich nebo jejich kombinace závisí na projevech Vašeho onemocnění, jeho umístění a závažnosti, ale i na Vašem věku a celkovém zdravotním stavu.Postižená kůže by měla být řádně promaštěná a ošetřená speciálními mastmi. Ty mohou obsahovat řadu účinných látek. Mezi nejpoužívanější patří vitamín D, kortikosteroidy, uhelný dehet a retinoidy. Aplikaci mastí je možno doplnit pravidelnými kůrami fototerapie. Při ní se využívá příznivých účinků ultrafialového záření (UV) o určitých vlnových délkách (UVA, UVB).
V nejtěžších případech je možné zvolit celkově podávané léky potlačující imunitní reakci (imunosupresiva).
Na léčbu reagují lidé odlišně. Co pomáhá jednomu, nemusí druhému vůbec vyhovovat. Proto je důležité ve spolupráci se svým lékařem vyzkoušet více možností a potom se rozhodnout pro neúčinnější z nich.
Co dál...
Lupénka v naprosté většině případů neohrožuje zdraví ani život postižených. Umí však být velmi nepříjemná. Postižení jsou jejími kožními projevy stigmatizovaní. Lupénka může snižovat Vaše sebevědomí a bránit normálnímu zařazení do společnosti. Dostáváte se do začarovaného kruhu. Stres, úzkost a deprese projevy lupénky ještě zhoršují.Komplikace onemocnění jsou relativně vzácné. Asi u každého desátého nemocného s těžkou lupénkou se objeví kromě postižení kůže i onemocnění kloubů (psoriatická artritida). Většina dalších komplikací je spojena spíše s léčbou. Časté užívání kortikosteroidů může vyvolat zánět nebo dokonce zhoršit lupénku. Fototerapie kromě svých příznivých účinků oslabuje obranné mechanismy Vaší pokožky a činí ji citlivější k účinům slunečního záření.
Jak se tomu všemu vyhnout...
Účinná prevence lupénky neexistuje. Přesto je několik opatření, která můžete pro zdraví své kůže udělat. Používejte ochranné masti a krémy. Nenechávejte svoji kůži nepřirozeně vysušenou. Vyhněte se pokud možno kombinacím chladu a sucha. Vaší kůži svědčí spíše teplejší a vlhčí podmínky. Pozor na škrábání. Poranění kůže při lupénce může vést k rozšíření jejích projevů na postižená místa.Dodržujte zásady zdravého životního stylu, nekuřte a omezte i konzumaci alkoholu. Uvědomte si, že kůže je zrcadlem zdraví celého Vašeho organismu.