U každé ženy, která zažila potrat, se mohou objevit pochybnosti, jestli bude někdy schopna donosit své dítě. Narůstající stres a úzkost z této skutečnosti může přijít tím spíše, pokud potratila již několikrát za sebou nebo trpí chronickým onemocněním, které může těhotenství ovlivnit.
Jako takzvaný časný samovolný potrat je označována ztráta plodu do 12. týdne těhotenství a vyskytuje se relativně často. V některých případech ho žena ani nemusí zpozorovat a může ho zaměnit za zpožděnou a silnější menstruaci. Jeden spontánní potrat však nemusí znamenat vážnější problém. Potratit plod lze i později, a to ve většině případů až do 20. týdne těhotenství. Samozřejmě je tato ztráta již bolestnější a psychicky náročnější. I přesto však může být další těhotenství úspěšné.
Co se děje, pokud žena potrácí opakovaně?
Pokud žena potratí vícekrát než třikrát, je namístě konzultace s lékařem a následné podstoupení některých vyšetření včetně genetického. Potraty totiž nemusí být spojeny pouze s lupénkou, ale mohou se dít kvůli běžnějším příčinám. Mezi ně například patří:
- dědičné faktory,
- chromozomální poruchy plodu,
- probíhající infekce matky,
- abnormality dělohy,
- imunologické faktory.
Příčin, které mohou způsobit potrat, je však mnohem více. Díky vyšetření je lze však nalézt, a následnou léčbou tak další ztrátě předejít. V některých případech mohou být navrženy metody asistované reprodukce, po kterých těhotenství nakonec dopadne šťastným narozením miminka. V případě opakovaných potratů působí na partnerský pár velký stres – namístě je tedy i psychologická podpora. Zapomínat by se nemělo i na případnou úpravu životního stylu.
Těhotenství s lupénkou – jsou rizika komplikací vyšší?
Bylo provedeno několik studií, které se zabývaly komplikacemi v těhotenství žen s lupénkou. Toto téma zahrnovalo i riziko potratů. Jejich výsledky jsou však v rozporu – některé studie potvrdily vyšší výskyt potratů u žen s lupénkou a naopak jiné došly k závěru, že lupénka neznamená vyšší riziko těhotenských komplikací, než je v populaci běžné. Riziko potratu a dalších problémů bude nejspíše záviset i na tíži projevů lupénky a na jiných okolnostech včetně celkového zdravotního stavu ženy.
Co je však důležité – každá žena s chronickým léčeným onemocněním, tedy i s lupénkou, by měla své těhotenství pečlivě plánovat. To zahrnuje především konzultaci se svým lékařem. Jen on vám může navrhnout správnou léčbu jak před otěhotněním, tak v těhotenství, poskytnout důležité informace a naplánovat další postupy. Důvodem je, že některé léky užívané v těhotenství mohou poškodit plod a také způsobit potrat. Své těhotenství tedy pokud možno zkuste promyslet dopředu, navštivte svého lékaře a vše s ním proberte.
Jak si udržet pozitivní mysl po prožitém potratu?
Není snadné překonat ztrátu plodu, zejména pokud nastala opakovaně. Mohou ve vás sílit obavy, že pokud znovu přijdete do jiného stavu, budete prožívat další smutek. Je to pochopitelné a možná budete i vzhledem ke své nemoci až příliš opatrná. Je však důležité brát věci tak, jak jsou, a snažit se myslet optimisticky do budoucna. Vše se může podařit a úspěšnému těhotenství spíše pomůže klid než stres a úzkost.
Jestli se vám opět podařilo otěhotnět, zaměřte se na to, že toto těhotenství může být naprosto odlišné, tedy bez komplikací a se šťastným koncem. Smutek z předchozí ztráty jistě nějakou chvíli potrvá a samozřejmě není zdravé potlačovat svoje emoce. To ale neznamená, že prožijete devět měsíců v napětí a strachu. Také preciznost a tlak na naprostou dokonalost vás mohou svazovat – zkuste se raději uvolnit, zaměřit se na své tělo a své nové těhotenství. Zkuste následující tipy:
- Dopřávejte si kvalitní spánek a stravu.
- Zbytečně se nepřepínejte a snažte se pravidelně odpočívat.
- Relaxujte – můžete se naučit různé relaxační techniky, pozitivní afirmace či vyzkoušet těhotenské cvičení.
- Myslete každý den na to, co se stalo nového a jak pokročilo vaše nové těhotenství.
- Nedělejte si přílišné obavy z budoucnosti.
- Nebojte se vše probrat se svým lékařem. Každá těhotenská kontrola vás může ubezpečit, že vše probíhá v pořádku.
- Komunikujte se svým partnerem a v případě velkých psychických problémů vyhledejte odbornou pomoc, kde vám mohou pomoci překonat vaši ztrátu a následný strach o další miminko.
(nit)
Zdroje:
https://prenatal.cz/opakovane-aborty-diagnostika-a-lecba/
https://www.babycenter.com/pregnancy/your-life/staying-positive-when-youre-pregnant-again-after-a-loss_9181
https://mothertobaby.org/fact-sheets/psoriasis-and-pregnancy/
https://www.psoriasis.org/treatment-and-pregnancy/