V minulosti byla lupénka považována především za kosmetický problém. S objevem genů souvisejících s onemocněním, lepším pochopením podílu imunitního systému na vzniku této nemoci a častými souvislostmi s jinými závažnými onemocněními se v současnosti mění způsob nahlížení na lupénku. Místo běžného kožního onemocnění je chápána jako onemocnění zasahující celý organismus.
Až trojnásobné riziko infarktu a mrtvice
Chronický zánět může poškodit cévy srdce a mozku. Pokud máte lupénku, je důležité, abyste si hlídali krevní tlak a cholesterol a přestali kouřit. Snažte se každý den cvičit. Protizánětlivá strava s převahou zeleniny, ovoce, vlákniny a s příjmem tzv. zdravých tuků omezuje riziko srdečně-cévních onemocnění a také zmírňuje závažnost lupénky a zpomaluje její postup.
Náchylnější k obezitě
Čím více vážíte, tím horší jsou příznaky vaší lupénky. Proč? Tukové buňky uvolňují bílkoviny, které mohou vyvolat zánět. Ztráta hmotnosti vám proto pomůže ke krásnější pokožce.
Pokud tedy trpíte lupénkou, pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi. Zánět totiž znesnadňuje buňkám přijímat cukr z jídla. Někdy je cukrovka dokonce součástí tzv. metabolického syndromu, který zahrnuje obezitu v oblasti břicha, vysoký krevní tlak, zvýšení hladiny tuků v krvi. Všechny tyto faktory k přispívají k rozvoji srdečně-cévních onemocnění.
Dvakrát větší riziko deprese
Na vzniku deprese se u pacientů s lupénkou podílí zánět, ale také problémy, které život s probíhající chronickou nemocí přináší. Pokud jste smutní nebo beznadějní déle než pár týdnů, vyhledejte odbornou pomoc. Budete se cítit lépe a léčba deprese může zlepšit i vaši pokožku.
Zvýšené riziko rozvoje Crohnovy nemoci
Zpozorněte, pokud máte tyto příznaky – bolest břicha, křeče, krvavý průjem, zvýšená teplota – nebo pokud ztrácíte váhu, aniž byste se o to pokoušeli. Problémy se střevy, jaké způsobuje tzv. Crohnova choroba, jsou způsobeny stejným typem zánětu a některými geny zodpovědnými i za lupénku. Proti Crohnově nemoci neexistuje prevence, ale některé potraviny, např. ovoce, zelenina, losos a olivový olej, mohou pomoci v boji se zánětem.
Nevyhýbá se ani očím
Zánět uvnitř oka neboli tzv. uveitida vede k bolesti očí, jejich zarudnutí, rozmazanému vidění a citlivosti na světlo. Některé typy uveitidy mohou způsobit dokonce ztrátu zraku, proto se obraťte na svého lékaře, jakmile zaznamenáte jakékoliv z těchto příznaků.
Větší pravděpodobnost rakoviny plic, kůže a krve
Není jasné, co přesně u nemocných lupénkou zvyšuje riziko rakoviny plic, kůže a krve (lymfomů). Studie ale naznačují, že chronický zánět spojený s onemocněním může podpořit růst nádorů.
Lupénka je spojována také s jinými onemocněními, např. s nealkoholovým ztučněním jater, nemocemi ledvin či řídnutím kostí. Namístě je tedy uvědomělý přístup nejen k léčbě, ale také ke všem preventivním opatřením. Lupénka vyžaduje trvalé sledování kožního lékaře a v případě potřeby dalších lékařů, kteří se zabývají souvisejícími zdravotními problémy.
(eba)
Zdroj:
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/ss/slideshow-psoriasis-related-conditions-risk