Jablečný ocet je přírodním prostředkem ke zmírnění svědění kůže a odstranění kožních šupinek, vykazuje také antibakteriální účinky. Směs se připravuje poměrem jeden až dva díly vody na jeden díl octa. Doporučuje se jeho aplikace po dobu 10 minut několikrát týdně. Šupiny je nutné následně odstranit jemným hřebenem a hlavu poté omýt šamponem obvyklým způsobem. Aplikaci octa by neměli zkoušet lidé s popraskanou pokožkou hlavy.
Ovesné vločky
Ovesné vločky mají na kůži zklidňující efekt. Kromě
lupénky mohou pomoci například i při spálení kůže sluncem. Jednou z možností je smíchání tepelně neupravených ovesných vloček s vodou za přidání několika kapek olivového oleje. Vzniklou pastu je třeba nanést na pokožku hlavy a nechat působit asi 10 minut. Hlavu je pak třeba opláchnout šamponem.
Sůl z Mrtvého moře
Sůl z Mrtvého moře je dalším z přírodních prostředků napomáhajících ke zklidnění pokožky a zmírnění svědění. Pastu lze vytvořit z jemně nebo hrubě zrnité soli a olivového či kokosového oleje. Aplikace se doporučuje jednou denně nebo týdně, podle závažnosti stavu. Následně je nutné ji z vlasů důkladně vypláchnout.
Wrightia tinctoria
Extrakt z rostliny Wrightia tinctoria byl využíván k léčbě kožních onemocnění v tradiční ájurvédské medicíně. Některými lékaři je doporučován pro zklidnění vlasové lupénky s možností jeho využití i během těhotenství.
Kterým přírodním prostředkům se v těhotenství a při kojení raději vyhnout?
Olej z čajovníku australského
Olej z čajovníku australského patří mezi osvědčenou přírodní léčbu podrážděné pokožky, a to díky svým antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem. Bylo však zjištěno, že dokáže ovlivnit hormonální systém organismu, neboť vykazuje vlastnosti podobné estrogenu a naopak tlumí účinky mužských pohlavních hormonů. Z tohoto důvodu jej nelze v těhotenství doporučit. Údaje o vylučování složek čajovníkového oleje do mateřského mléka jsou omezené. Vzhledem k jeho schopnosti zasahovat do hormonální činnosti jej však nelze bezpečně doporučit ani při kojení, zejména je třeba vyhnout se jeho aplikaci kolem prsou.
Levandulový olej
Levandulový olej vykazuje obdobně jako olej z čajovníku vlastnosti podobné estrogenu a má tlumivé účinky na mužské pohlavní hormony. V tomto směru tedy není jeho používání v těhotenství a při kojení zcela bez rizika.
I přírodní léčbu si raději nejdříve vyzkoušejte
Přestože přírodní prostředky léčby jsou až na zmíněné výjimky obvykle považovány za bezpečné, mohou u některých lidí způsobit alergické projevy. Před jejich aplikací na větší kožní plochy je proto vhodné případnou alergii otestovat. Vybraný prostředek se doporučuje nanést na malý kousek kůže nejčastěji na vnitřní straně předloktí a překrýt obvazem či náplastí. Po několika hodinách je pak třeba zkontrolovat, zda nedochází k podráždění kůže, jejímu začervenání, svědění, pálení či k jiným signálům alergie. Použití přírodního prostředku je také vhodné zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Ať už ke zklidnění kožních obtíží použijete medicínské, či přírodní prostředky, nezapomínejte také, že vliv na průběh nemoci má i váš životní styl, tedy vhodná strava a pravidelná přiměřená fyzická aktivita. Rozhodně je nezanedbávejte.
Více informací o tomto onemocnění naleznete na www.lupenkapodkontrolou.cz.