Těhotenství = období klidu a míru? Bohužel ne pro všechny
Těhotenství je pro autoimunitní onemocnění obdobím klidu a míru. Imunitní systém skládá své zbraně a nastává imunitní tolerance. Jde o přirozenou reakci těla na těhotenství, kdy má miminko odlišnou antigenní výbavu než matka a je potřeba potlačit imunitní buňky, aby na tyto „cizí“ tkáně nezaútočily. Díky tomu ustávají i útoky proti vlastním buňkám, které vyvolávají autoimunitní onemocnění. Ke zlepšení stavu dochází u zhruba poloviny žen.
Proč ale u některých žen naopak dojde ke zhoršení? Stav lupénky totiž není ovlivňován jen aktivitou imunitního systému. Záleží také na hormonálních hladinách, především estrogenu. A ty se u jednotlivých žen liší.
Možností léčby lupénky v těhotenství se nabízí hned několik
Pokud vás zasáhne vzplanutí lupénky v těhotenství, nevěste hlavu! I v tomto křehkém období je možné proti ní bojovat účinnými zbraněmi. Léčba má několik úrovní a postupně se volí dle rozsahu onemocnění a odpovědi na léčbu. „Při menším rozsahu volíme na prvním místě lokální léčbu – lokální kortikosteroidy nebo kombinaci derivátu vitaminu D s kortikosteroidem,“ vysvětluje primář Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady doc. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA. Lokálních kortikosteroidů se nemusíte bát – pokud se nepoužívají na rozsáhlé plochy, jsou v těhotenství zcela bezpečné.
„V případě většího rozsahu onemocnění přichází na prvním místě fototerapie UVB,“ doplňuje docent Gkalpakiotis. Pokud vás čeká fototerapie, mějte na paměti, že může snižovat hladinu kyseliny listové ve vašem organismu. Proto si hlídejte její dostatečný přísun, případně se domluvte s lékařem o navýšení její dávky. V těžkých případech přijde na řadu také systémová léčba.
Ani biologická léčba není v těhotenství zapovězena
A jak je to s biologickou léčbou? I ta patří mezi terapeutické možnosti v těhotenství. „Jedno z biologických léčiv, které patří mezi inhibitory TNF-alfa, lze bezpečně použít během celého těhotenství, protože nepřechází přes placentu. Navíc jsou u něj dostupné klinické studie na těhotných pacientkách. Ostatní biologická léčiva přes placentu přecházejí až ve třetím trimestru, takže jejich použití na začátku těhotenství je také bezpečné,“ vypočítává doc. Gkalpakiotis. „V praxi to děláme tak, že pokud pacientka otěhotní, biologickou léčbu vysadíme a pak čekáme, jestli se lupénka vrátí.“
(lan)
Zdroje:
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/pregnancy-health/psoriasis-during-pregnancy/
Murase J. E., Chan K. K., Garite T. J., Cooper D. M., Weinstein G. D. Hormonal Effect on Psoriasis in Pregnancy and Post Partum. Arch Dermatol 2005; 141 (5): 601–606; doi: 10.1001/archderm.141.5.601.
https://www.prolekare.cz/tema/rs/detail/autoimunitni-onemocneni-a-tehotenstvi-6797