Proč nohy bolí a otékají?
Základní příčinou bolesti a otoků nohou je, jak již bylo řečeno, dlouhodobé stání bez pohybu. Krev v těle přirozeně cirkuluje, na čemž má podíl hlavně činnost srdce, ale také chlopně v žilách dolních končetin. Ty slouží k tomu, aby krev u stojícího člověka snáze překonala gravitační odpor. Žilní chlopně jsou v podstatě jednocestné ventily – krev propouští směrem vzhůru, tedy k srdci, ale brání jí vracet se vlivem gravitace zpět do nohou. Pro jejich správnou funkci je důležitá i tzv. svalová pumpa. Ta funguje například při chůzi, kdy svaly nohou pracují a doslova tak pumpují krev v žilách směrem k srdci.
Pokud delší dobu stojíme, navíc v podstatě bez hnutí, krev se v žilách nohou hromadí, a nápor na žilní chlopně je tak enormní. Hromadící se krev navíc žíly roztahuje, až dojde k povolení chlopní, které tak přestávají plnit svou funkci. Dlouhodobé městnání krve spolu se špatnou funkcí chlopní vede k rozvoji dvou cévních onemocnění – křečových žil a chronické žilní nedostatečnosti.
Křečové žíly
Křečové žíly, odborně varixy, se nejčastěji vyskytují na povrchových žilách dolních končetin. Mohou být buď v podobě tzv. pavučinek – sítě drobných propletených modrofialových žilek, nebo pod obrazem, který všichni jistě známe – vystouplé, zakroucené, zvětšené žíly modré až fialové barvy. Pro spoustu lidí mohou představovat jen kosmetický problém a nijak jinak než vizuálně je netrápí. Někteří však mohou pociťovat jejich nepříjemné příznaky, mezi které patří:
- bolest a pocit těžkých nohou,
- otoky nohou,
- zhoršení bolesti po dlouhém stání či sezení,
- pálení a pulzování svalů na nohách,
- svědění kolem žil.
Křečové žíly nejsou problémem, který by nás měl okamžitě dohnat k lékaři. Pokud nepociťujete žádný z výše zmíněných příznaků, je návštěva lékaře v podstatě zbytečná. Postačí, když budete nosit kompresní punčochy, cvičit a měnit častěji polohu během dlouhého sezení či stání – to povede k zapojení svalové pumpy a zlepšení odtoku krve z nohou. Pokud vás křečové žíly bolí, nohy vám otékají nebo třeba jen nechcete mít tyto nevzhledné útvary na svých nohou, je namístě kontaktovat lékaře a probrat s ním možnost jejich chirurgického odstranění.
Výše zmíněné rady by měli dodržovat nejenom lidé, kteří již křečovými žilami trpí, ale také ti se zvýšeným rizikem vzniku křečových žil. Jedná se o starší lidi, obézní, se zaměstnáním, v němž často stojí, s rodinným výskytem tohoto onemocnění nebo těhotné ženy.
Pokud nebudete své křečové žíly včas a správně řešit, riskujete tím možné komplikace, jako například bércové vředy, povrchové záněty žil nebo krvácení. Neléčené křečové žíly mohou taktéž přispět k rozvoji chronické žilní nedostatečnosti.
Chronická žilní nedostatečnost
Chronickou žilní nedostatečností, odborně chronickou žilní insuficiencí (CHŽI), jsou postiženy hlavně hluboké žíly dolních končetin. Mezi její rizikové faktory patří nadváha, těhotenství, rodinná zátěž, dřívější poranění dolních končetin, nedostatek cvičení či pohybu, ale také kouření nebo prodělaná hluboká žilní trombóza.
Pokud máte podezření, že by se vás mohla chronická žilní insuficience týkat a trpíte některým z následujících příznaků, měli byste vyhledat lékaře. Mezi příznaky, které mohou, ale také nemusí znamenat CHŽI, patří:
- otoky nohou nebo kotníků,
- svíravý pocit v lýtkách,
- bolest nohou při chůzi,
- hnědé zbarvení kůže (hlavně v oblasti kotníků),
- bolestivé křeče nohou a svalů.
CHŽI není vážnou zdravotní hrozbou, ale pokud se neléčí nebo se léčí nedostatečně, může způsobovat nepříjemné komplikace. Kromě bolesti, křečí a otoků nohou se mohou objevit také změny kůže, křečové žíly a v nejhorším případě i bércové vředy, které se jen velmi těžce léčí.
Možností její léčby je spousta. Nejsnazší metodou, kterou můžeme léčit lehký průběh onemocnění, je pravidelné cvičení a nošení kompresních punčoch. Další možností je tzv. miniinvazivní léčba. Spočívá v tom, že se lékař dostane malým otvorem v kůži do žíly, kterou následně pomocí tepla nebo speciální chemické látky zajizví a uzavře. Žíla tak přestává vést krev, která je odkláněna do jiných, nepoškozených částí cévního řečiště. Při těžkém poškození žil přichází na řadu chirurgický zákrok. Při něm dojde k podvázání či úplnému odstranění poškozené žíly.
Poslední z výčtu možností je farmakologická léčba. Pacienti užívají léky, které zvyšují kvalitu žilní stěny a zlepšují tok krve v žilách. Mezi přípravky dostupné na českém trhu patří i Diozen. Jedná se o tablety, které obsahují přírodní látku diosmin v mikronizované formě, který zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév, což má pozitivní účinek na chronickou žilní nedostatečnost.
(ver)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16872-chronic-venous-insufficiency-cvi/management-and-treatment
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-venous-insufficiency
https://www.medicalnewstoday.com/articles/240129#diagnosis