Adiktologii v Čechách založil vynálezce "záchytky"
Podle posledních průzkumů jsou Češi v Evropě na předních místech v užívání některých návykových látek, hlavně tzv. tanečních drog a marihuany. Ať už je to pravda, nebo jen statistická čísla, přemýšleli jste někdy o tom, za kým zajít v případě, že byste potřebovali vy sami nebo někdo ve vašem okolí poradit ohledně užívání drog? Tím „správným“ člověkem je specialista, většinou lékař, klinický adiktolog.
Adiktologie od A do Z
Adiktologie je věda zabývající se příčinami vzniku, prevencí, léčbou, ale i výzkumem problematiky závislostí – prostě všemi souvislostmi kolem ní. Důraz je kladen také na sociální začlenění osob, které se léčily ze závislosti, aby nezůstaly po opuštění léčebných center jaksi "na půl cesty".
Závislost
Závislost je podle definice stav, kdy někdo nebo něco je podmíněn okolností nebo situací, kterou potřebuje ke své existenci. Závislostí na osobě se rozumí obvykle závislost na její péči, lásce nebo přítomnosti jakéhokoli druhu – např. dítě je závislé na matce. Jakmile ale překročí tato závislost určitou zdravou míru, vzniká onemocnění. K závislostem rozšířeným v naší společnosti patří např. gamblerství (chorobné hráčství), workoholismus (přehnaná pracovní aktivita), nymfomanie a hypersexualita, ale i kleptomanie (sklon ke krádežím), chorobná žárlivost, závislost na jídle (např. na čokoládě) a pití (alkoholismus) a další závislosti se přidávají.
Skálopevná záchytka
Zakladatelem oboru adiktologie v Čechách je lékař Jaroslav Skála (na fotografii). Věnoval se zpočátku spíše alkoholové závislosti, byl mimo jiné "vynálezcem záchytné stanice", ale dobře věděl, že závislosti mají různou tvář a pojímal tento obor velmi komplexně. V nemocnici U Apolináře založil už v roce 1971 Středisko pro drogové závislosti. Za své celoživotní nesmírné úsilí se stal v r. 2006 prvním nositelem Ceny adiktologie za přínos oboru. V první řadě byl ale výborným psychoterapeutem, který chápal hloubku a podstatu vzniku závislostí.
V přístupu k léčbě je nejdůležitější spolupráce mnoha oborů
"V každém druhu závislosti se skrývá touha po sobě samém. Člověk v tom okamžiku není spokojen se svým bytím a hledá něco víc, hledá svou ideální představu o sobě."
Adiktologie je proto multidisciplinárním oborem.
Tvoří jej tým odborníků z oborů:
- psychologie
- psychiatrie,
- práva,
- epidemiologie,
- sociologie,
- sociální práce,
- kriminologie či speciální pedagogiky s různými praktickými a teoretickými zkušenostmi v oboru.
Klinická adiktologie se ale zaměřuje výhradně na přímou práci s klientem, především na psychoterapeutické přístupy. V adiktologii jde o ale "léčbu" v nejširším širším slova smyslu. Patří sem nejen medicínské služby, ale všechny specializované služby, které jsou poskytovány současným nebo bývalým uživatelům drog, tj. různé typy ambulantní léčby a služeb, nemocniční péče, následná rezidenční léčba v terapeutických komunitách po propuštění z léčení, léčba a služby ve vězení a podobně.
Adiktologické bakalářské studium
Pro zájemce je možnost tento nesmírně zajímavý obor studovat, a to formou nejen denního studia, které bylo zahájeno v akademickém roce 2005/2006, ale i distančního studia, a to od letošního školního roku 2008/2009. Kontakt a informace: adiktologie.cz.
Tipy pro zvídavé: kniha "Základy klinické adiktologie" je jedinou publikací svého druhu na našem trhu a představuje obor ve všech jeho aspektech. Také vychází čtvrtletně časopis se stejným názvem – Adiktologie.
Stále ale nevíte, kam se obrátit při problémech se závislostmi?
Centrum adiktologie Psychiatrické kliniky a VFN,
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze,
Ke Karlovu 11, 120 00 Praha 2,
tel./fax: +420 224 965 097, +420 774 649 099 – zde vám poradí i specialistu nejbližšího místu vašeho bydliště.
U centra adiktologie v Praze existuje i speciální ambulance pro studenty VŠ (nejohroženější skupina): adiktologie.cz.
Své dotazy můžete položit i anonymně v internetové poradně, např. na adrese drogovaporadna.cz.
(jnl)
Zdroje:
adiktologie.cz
cs.wikipedia.org
streetwork.cz
psychologie.doktorka.cz