Abstinenční příznaky při odvykání kouření
Kouřením se zvyšuje počet tzv. nikotinových receptorů v mozku. Ty reagují na nedostatek nikotinu a způsobují abstinenční příznaky v situaci, kdy se kuřák se svojí neřestí rozhodne skoncovat. Nejhorší bývají zpravidla první tři týdny, v průměru však tyto příznaky trvají tři týdny až tři měsíce.
Proč vzniká abstinenční syndrom
Abstinenční syndrom je tvořen kombinací příznaků, které se objevují při úplném nebo částečném vysazení látky, která byla dlouhodobě užívána. Pramení z narušení vnitřního prostředí organizmu, které je již na dané látce závislé. Podílí se na něm vysazení pravidelných dávek drogy, předchozí předávkování a vyčerpání rezerv organizmu.
Hladové receptory
Nedostatek drogy je prožíván jako velmi nepříjemný stav. Intenzita, s jakou se abstinenční syndrom objevuje, je velmi individuální. V případě kuřáka mohou za nelibé pocity při vysazení cigaret „hladové nikotinové receptory“ v jeho mozku. Ty si v průběhu kouření zvykly na stálý přísun drogy – nikotinu –, a když jim jej odepřeme, bouří se a způsobují abstinenční příznaky.
Nejtypičtější příznaky abstinenčního syndromu jsou:
- nezvladatelná chuť na cigaretu („craving“)
- špatná nálada, deprese
- úzkost
- nespavost
- neschopnost soustředění
- neschopnost odpočívat
- zvýšená chuť k jídlu
- podrážděnost, zlost, frustrace
- bolesti hlavy
- závratě
- pokles krevního tlaku a tepové frekvence
- pokles schopnosti zvládat stresové a jiné zátěžové situace
Léčba pomůže od abstinenčních příznaků
Abstinenční příznaky při vysazení nikotinu se objevují řádově po několika hodinách a nejhůře bývají pociťovány v průběhu prvních 3 týdnů. Celková doba jejich trvání se pohybuje v rozmezí 3 týdny až 3 měsíce, proto je velmi důležité dodržet předepsanou délku léčby – minimálně ony 3 měsíce.
Pokud kuřák navštíví lékaře a začne užívat předepsané léky, jsou abstinenční příznaky minimální, a situaci mnohem lépe snášejí dokonce i silní kuřáci.
(nes)