Zlepšení lupénky v těhotenství je dané ochranou plodu před útokem vlastní imunity
Těhotenství je z hlediska lupénky milosrdné období. Nastává totiž při něm přirozená imunitní tolerance. Jinak to nejde, pokud nemá nastat útok imunitního systému na plod, jehož buňky mají samozřejmě částečně odlišnou antigenní strukturu než buňky matčina těla. Imunita matky se přepne z režimu Th1 na Th2, nastává tedy úleva od nemocí zprostředkovaných Th1 imunitou. Mezi ně patří i lupénka.
Významné zlepšení zaznamená asi polovina žen. Po porodu se imunita přepne zpět, a proto může opět nastat zhoršení nemoci. Jestli ale skutečně nastane, je velmi individuální.
Vývoj lupénky ovlivňuje estrogen, ne progesteron
Průběh lupénky se u žen celkově liší v závislosti na hormonálních hladinách – v pubertě, v těhotenství, po porodu i v menopauze. Vědci zjistili, že příčinou změn její klinické závažnosti není hormon progesteron (který bývá také označován jako těhotenský hormon), ale estrogen.
Vzplanutí tedy zřejmě nastává i v závislosti na celkovém hormonálním nastavení matky, které nelze předvídat. Po porodu se cyklus na nějakou dobu zastavuje a záleží na mnoha faktorech, kdy se vše vrátí do normálu. Mimo jiné i na kojení. Některé ženy i při kojení menstruují od konce šestinedělí, jiné až po letech.
Kdy je na těhotenství s lupénkou správná chvíle?
Častou otázkou žen s lupénkou je, kdy s ohledem na léčbu otěhotnět, aby i poporodní období proběhlo co nejlépe.
Pokud užíváte systémovou léčbu, bylo by vhodnější napřed dosáhnout stabilizace nemoci. Vysazení léčby může samo o sobě vyvolat vzplanutí nemoci, tedy jde i o to, aby se ještě před otěhotněním zbytečně nezhoršila.
Rozhodně je ale nutné těhotenství plánovat a zkonzultovat ho s lékařem. Nejdříve je však nutné zvážit, jestli je vhodné při léčbě otěhotnět a jestli bude možné ji užívat v těhotenství a při kojení, případně jak dlouho předem ji vysadit. Na vlastní pěst nic nepodnikejte. Téměř žádné léky nemají takovou důvěru lékařů, aby je podávali v prvním trimestru těhotenství, kdy jde o všechno.
Na nic dalšího nečekejte…
Co můžete pro hladší průběh poporodního období udělat, je to, že nebudete mateřství zbytečně odkládat. Jestli jste v začátku lupénky a tušíte, že bude hůř (například jste ji zdědila po matce a vidíte, jak její nemoc probíhá), nečekejte na čtyřicítku.
Těžší nemoc dokáže hůře vzplanout, a kdybyste se mezitím dostala do stavu, který vyžaduje systémovou léčbu, znamenalo by už jen její vysazení další riziko vzplanutí.
Porodila jsem. Co bude teď?
Po porodu je znovu otázkou konzultace s lékařem, jakou léčbu nasadit. Když bude váš stav dobrý, možná ji nebudete vůbec potřebovat. A pokud ji potřebovat budete, dostanete ji. Při některých typech léčby není možné kojit, ale hlavní je, že je na světě zdravé děťátko! S jeho stravou už se to vždy nějak udělá.
Jestli patříte k těm šťastnějším ženám, které vždy zvládaly svoji nemoc s pomocí topické léčby, nemusíte se tolik stresovat. Riziko vážného vzplanutí nemoci není velké. Po porodu (myšleno z hlediska kojení) by topická léčba neměla být problematická, pouze se doporučuje před kojením omývat bradavky, pokud na ně aplikujete kortikoidní mast. V případě, že by se v rámci poporodního vzplanutí zhoršil váš stav natolik, že byste potřebovala systémovou léčbu, je to opět řešitelné.
Dobrá zpráva je, že poporodní vzplanutí lupénky netrvá věčně a po jeho překonání se situace může opět výrazně uklidnit. Neházejte flintu do žita, lupénka nemusí stát v cestě vašemu šťastnému mateřství!
(pez)
Zdroje:
https://www.psoriasis.org
Murase J. E., Chan K. K., Garite T. J., Cooper D. M., Weinstein G. D. Hormonal Effect on Psoriasis in Pregnancy and Post Partum. Arch Dermatol 2005; 141 (5): 601–606; doi:10.1001/archderm.141.5.601.