Proč jsou některé metody léčby lupénky nevhodné v těhotenství?
Stát se maminkou a přitom udržet svou lupénku pod kontrolou? Možná to zní jako nesplnitelné přání, ale není to až tak nereálné. A to přesto, že některé léky jsou v těhotenství nevhodné.
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Stát se maminkou a přitom udržet svou lupénku pod kontrolou? Možná to zní jako nesplnitelné přání, ale není to až tak nereálné. A to přesto, že některé léky jsou v těhotenství nevhodné.
Těhotenství je doba, kdy jsou ženy na sebe hodně opatrné. A nejen ženy samotné, i jejich lékaři se snaží maximálně přispět k tomu, aby vývoj plodu nic nenarušilo. Někdy ale od začátku musíme počítat s protihráčem – a pokud je to lupénka, není situace úplně jednoduchá. Jaká řešení se nabízejí?
Místní léčba kožních projevů patří mezi nejméně problematické. Vstřebávání účinných složek do krevního řečiště není nijak velké, a pokud je léčba skutečně nutná, je obvykle předepisována bez větších rozpaků. Co ale s léky, které se podávají celkově? Průnik do krevního oběhu je nutnou podmínkou jejich účinku. A skutečně je nutné na tuto léčbu dávat větší pozor. Neznamená to ovšem, že je u těhotných žen zcela vyloučena.
Snad na každý lidský neduh existuje více léků, více různých možností řešení. A stavy, které neohrožují život a zásadně nezhoršují kvalitu života, můžeme nechat po nutnou dobu i bez definitivního řešení. K rozhodnutí, kterou cestou se vydat, lékař dospěje vždy na základě porovnání rizik a přínosů různých možností. Může pak dospět k různým řešením, která lze budoucí matce nabídnout. A finální rozhodnutí by mělo být sdílené.
Například u středně těžké lupénky, se kterou se dá nějaký čas vydržet, je nesmyslné používat agresivní lék, který zásadně ohrožuje vývoj plodu. Na druhou stranu, pokud to situace skutečně vyžaduje, je možné použít i rizikové léky, ale takové situace vídáme spíše v jiných oborech, například v onkologii – pokud je v danou chvíli ohrožen život matky, léčba se dát musí. I tak víme o možnostech, jak provést chemoterapii, která matku zachrání a dítě ji přežije bez větší úhony.
Musíme tedy prvně hledět na závažnost onemocnění, na jeho charakter a možné komplikace. Jak silnou léčbu stojí za to zvažovat v době těhotenství? Některé ženy samy o sobě požádají o vysazení léčby, protože vědí, že těch pár měsíců bez léčby zvládnou, a chtějí pro své dítě maximální bezpečí. Zdravotní stav jiných je ale problematický a mohlo by dojít i k ohrožení těhotenství ze strany základního onemocnění. Pak se o léčbě uvažovat musí.
Slovo „chemie“ má v médiích často negativní konotaci a může nám dodat pocit, že co je chemické, je automaticky špatné. Ale ve skutečnosti se vše kolem nás skládá z chemických látek, celá příroda je jedna velká chemická továrna a složení látek syntetických a přírodních se často shoduje. Není tedy zcela namístě bojovat a priori proti všemu chemickému. Pokud jde o těhotenství, některé chemické látky plodu prokazatelně neškodí, jiné mu prokazatelně škodí a o řadě dalších nemáme dost údajů.
Z chemických léků proti lupénce je možné považovat za problematické především retinoidy a analoga kyseliny listové. Jejich mechanismus účinku přímo zasahuje do dělení buněk a před otěhotněním je vhodné je vysadit, dokonce s určitou časovou rezervou. Jiné se dají použít, pokud jsou opravdu nutné. Používat je možné například systémové kortikoidy. Jsou to v zásadě látky tělu vlastní, a pokud se používají opatrně, ve správném případě a průběžně se kontrolují jejich účinky, mohou být zásadní pomocí bez většího rizika.
Informací o biologické léčbě v těhotenství máme relativně málo. V principu by žádný problém být nemusel, ale vše je nutno ověřit v praxi a z důvodu etických pravidel není možné provádět cílenou klinickou studii zaměřenou na těhotné ženy. Nějaké údaje ale přece jen k dispozici máme – jednak od žen, které otěhotněly náhodně během léčby, a jednak od žen, u nichž vysazení léčby není možné. Například Crohnova choroba, která se léčí podobně jako lupénka, bez pomoci léčby v těhotenství často zůstat nemůže. Kdyby se totiž vytvořil silný zánět střev, mohlo by to ohrozit nejen život dítěte, ale i matky. Zkušenosti ukazují, že s některými přípravky se těhotenství snáší dobře, ale velká data zatím stále chybí.
Zásadním požadavkem v době těhotenství by mělo být užívání pouze takových přípravků, o jejichž složení jsme dobře informováni. Pokud tedy lékař souhlasí s tím, abyste v těhotenství užívala bezpečné léky, je dobré naslouchat.
Některé ženy se rozhodnou vydat „přírodní cestou“ a nakoupí si bylinkové přípravky. Bohužel přírodní neznamená neškodný a složení přípravků, které nejsou registrovány jako léčiva, nikdo nekontroluje. Každá rostlina přitom syntetizuje trochu jiné látky v jiných poměrech, může být ošetřena pesticidy, napadená plísněmi apod. Mimoto existují bylinky, o jejichž škodlivém vlivu na plod dobře víme. Není to tedy nijak zvlášť bezpečný postup.
Nejlepší radou pro léčbu lupénky je najít si lékaře, kterému důvěřujete, a nastavit s ním funkční spolupráci. V těhotenství to platí dvojnásob. Budete z toho totiž profitovat ještě dlouho po porodu.
(pez)
Zdroje:
Těhotenství a kojení často vyžaduje úpravu léčby lupénky. Cílem je nejen snížení...
Nabídka léčebných metod lupénky se stále rozšiřuje. Vedle těch tradičních se...
Biologická léčba lupénky (psoriázy) ovlivňuje imunitní děje tak, aby předcházela...
Většina maminek si v průběhu těhotenství přeje, aby mohly své dítě kojit. Nejinak...
Léčba lupénky u mužů přináší v otázce plánování rodiny svá rizika. Neléčená...
I když léčba psoriázy (lupénky) může být velmi rozmanitá, neznamená to, že lze...
Mnoho mladých žen s lupénkou přemýšlí o mateřství a u mnohých z nich je tato...
Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař...
Jestli jste těhotná nebo plánujete těhotenství a zároveň trpíte lupénkou, možná...
Myslíte si, že než se vydáte k lékaři, je lepší vyzkoušet nějakou tu dietku,...
Každý rodič moc dobře ví, jak mají děti rády sladké. Podle vědců z Univerzity...
Počet nemocných cukrovkou v České republice rychle roste, v dnešní době je jich...
Bolest v zádech, slabost končetin, ale také nevolnost, zvracení či zácpa. Druhotná...
I když přenašečky hemofilie nemusí odmala trápit příznaky hemofilie, neznamená...
Jistě vás napadlo, proč se chřipka vyskytuje daleko častěji v zimním období....
Posledních padesát let roste počet alergiků velmi závratným tempem. Netýká se...
Jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů kornatění tepen (aterosklerózy),...
V myslích mnoha lidí je onemocnění rakovinou nerozlučně spojeno s bolestí. Nádor...
Víte, že srdeční selhání může kromě akutního znamenat i o dlouhodobý stav, který...
Jak vzniklo již zažité označení zelený zákal, když ve skutečnosti oko nemocného...
Enzymy, které lék Wobenzym obsahuje, zlepšují tekutost krve a lymfy a vůbec...
Čas dovolených a prázdninových dobrodružství nepřináší do našich životů jen...
Ať už máte za sebou ortopedickou operaci z důvodu úrazu, či osteoartrózy, ať...
Přestože si Francouzi s dietou a zdravým životním stylem na první pohled hlavu...
Lékárny a hlavně pacienti se poslední dobou potýkají s výpadkem léků. Proč k...
Proč jenom muži mají potíže s prostatou je celkem jasné. Prostata patří k mužským...
Obezita znamená pro pacienta velmi vysoké riziko srdečních a cévních nemocí,...
V naší online poradně se můžete až do 9. 3. bezplatně zeptat na vše, co vás...
Bolesti či pocit těžkých nohou se můžou objevit u začínajících i již zkušených...
Mnoho rodičů zajímá, proč je takový problém, aby neočkované dítě jelo na školu...