Proč mají obézní pevnější kosti?
Obezita znamená pro pacienta velmi vysoké riziko srdečních a cévních nemocí, zhoršenou pohyblivost, zničené klouby a také poruchy plodnosti. Má však i jedno pozitivum. Lidé, kterým příliš chutná, netrpí tak často osteoporózou.
Leptin tlumí růst kostí
Naše tuková tkáň je tvořena buňkami – adipocyty. Ty produkují hormon zvaný leptin. Pokud jíme – a tloustneme –, tvoří se jej více. A méně nám chutná. Je to sebeobrana těla proti obezitě. Pokud však neposlechneme signály těla a dopřáváme si i nadále, sníží se vnímavost našeho mozku vůči leptinu.
Jak zjistili vědci z Columbia University Medical Center, leptin nepůsobí až v hypotalamu (jak se dříve myslelo), ale už v mozkovém kmeni. Zde ovládá uvolňování serotoninu. Čím více leptinu působí na cílové receptory, tím méně se uvolní serotoninu. Člověk má potom horší náladu, méně jí, hubne, ale také ztrácí kostní hmotu. Obézní lidé jsou vůči leptinu rezistentní. Hladina serotoninu jim neklesne. Takže nezhubnou, ale neztratí ani kostní hmotu.
Záludné regulace
Tento nový objev se může stát odrazovým můstkem pro hledání látky, která by pomáhala snížit chuť k jídlu a zároveň by zachovala pacientovu kostní hmotu. Objev dosud neznámého vztahu mezi leptinem a serotoninem najde své uplatnění i v psychiatrii. Vnáší světlo do problematiky změn hmotnosti a kostní hmoty u některých pacientů užívajících antidepresiva, která ovlivňují metabolismus serotoninu.
Ukazuje se, že regulace tělesné hmotnosti i množství kostní hmoty je velice jemně kalibrována. Překročíme-li meze pro správnou funkci tohoto systému, dostaneme se do bludného kruhu tloustnutí, ze kterého se vystupuje jen velice obtížně. Zkrátka jíme proto, abychom žili. Nikdy naopak.
(Ela)
Zdroj: www.sciencedaily.com
A Serotonin-Dependent Mechanism Explains the Leptin Regulation of Bone Mass, Appetite, and Energy Expenditure. Cell, 2009; DOI: 10.1016/j.cell.2009.06.051