Proč není biologická léčba dostupnější?
Biologická léčba je výrazně účinnější než jiné způsoby léčby zánětlivých, revmatických nebo nádorových onemocnění. Zároveň je však také dražší a české zdravotnictví zatím nemá možnosti zaplatit ji každému, kdo ji skutečně potřebuje.
Zlepší se v budoucnu dostupnost biologické léčby?
Dostupnost biologické léčby u nás není uspokojivá, tuto moderní léčbu u nás podstupuje asi čtyřikrát méně pacientů, než je běžné v západní Evropě. Odborníci se vesměs shodují na tom, že je to špatně.
Jaké jsou důvody tohoto neuspokojivého stavu a jaká je naděje, že se v blízké budoucnosti změní?
Dostupnost biologické léčby může v budoucnu zlepšit propojení systémů zdravotnické a sociální péče. Jen tak se totiž jasně projeví, že vyšší náklady na léčbu znamenají zároveň velké úspory sociálních výdajů. Kvalitně (a draze) léčení pacienti totiž zůstanou soběstační a budou čerpat podstatně méně prostředků ze sociálního systému.
Včasné nasazení biologické léčby u mladého člověka může podle odborníků odložit nástup invalidity a odchod do invalidního důchodu o šest až deset let.
Pojišťovny slibují, že dostupnost biologické léčby by se měla v budoucnu zlepšit, o žádný dramatický nárůst se ale nejedná. Tak například u lupénky by se měl zvýšit podíl pacientů léčených biologickou léčbou z 2,2 na 3,3 %. Lupénkou v současné době u nás trpí asi 230 tisíc nemocných.
Pro onkologické pacienty je dnes biologická léčba dostupná jen v takzvaných komplexních onkologických centrech, tedy na vybraných pracovištích, která mají s poskytováním této léčby zkušenosti a dokážou zvládat i její případné nežádoucí účinky. Zatímco u některých typů nádorů (karcinom ledvin nebo plic) dostane biologickou léčbu každý pacient, který ji potřebuje, u nádorů tlustého střeva nebo prsu je to jen asi polovina. Podle odborníků však nejsou vždy na vině jen ekonomické důvody, například někteří lékaři své pacienty do komplexních onkologických center vůbec neposílají.
(vek)
Zdroje:
www.zdn.cz
www.projekt35.cz
www.epravo.cz
www.zdn.cz