Proč platí očkování proti chřipce jen jeden rok?
Každoročně se proti chřipce nechává očkovat mnoho lidí a jejich počet rok od roku stoupá. Zejména v době, kdy se mluví o možné pandemii chřipky, o očkování kdekdo uvažuje. Mnoho lidí ovšem mate skutečnost, že na rozdíl od očkování proti ostatním infekčním chorobám (žloutenka, spalničky, klíšťová encefalitida) vydrží imunita proti chřipce jen velmi krátkou dobu. Proč je tedy nutné nechat se proti chřipce každý rok očkovat znovu?
Mutace viru...
Na vině je způsob, jímž se chřipkový virus chová. Každoročně se totiž na světě objeví několik nových variant chřipkového viru. Kupříkladu když se ve "virovém tavicím kotli" ve východní Asii "uvaří" jiná genová varianta. Tento "tavicí kotel" je místem, kde lidé v prostředí trhů, úzkých uliček a malých domků žijí v těsném kontaktu se zvířaty při nuzných hygienických podmínkách. Za normálních okolností sice ptačí virus není schopen nakazit člověka a obráceně, nicméně obě skupiny virů mohou nakazit prasata. V jejich těle, dojde-li zároveň k infekci lidským i ptačím virem, si mohou viry vyměňovat "zkušenosti". Navzájem se obohacují a výsledkem pak může být vznik viru, který je schopen člověka snadno nakazit a rychleji se dělit.
#IMG#Nicméně zmiňovaný "tavicí kotel" není jediným místem, kde nové varianty viru vznikají. Jelikož se chřipkové viry velice rychle dělí a navíc u nich často dochází k mutacím, nový typ viru může vzniknout kdekoliv na světě, kde právě probíhá nákaza chřipkou. Čím více lidí se nakazí, tím větší je pravděpodobnost, že virus zmutuje. Není žádnou výjimkou, když se v průběhu jedné chřipkové epidemie virus několikrát pozmění. Takovým malým změnám se říká genový drift. Existují ovšem i mutace větší (odborně se nazývají genový shift), které většinou způsobují pandemii, protože na nově vzniklý typ viru není lidská imunita ani trochu zvyklá.
Výroba vakcín...
Očkovací látky se proto vyrábějí vždy krátce před chřipkovou sezonou ze kmenů, u nichž se očekává, že by mohly nejsnáze způsobit nákazu. Vhodné kmeny ovšem nevybírá věštec, ale rada odborníků ze Světové zdravotnické organizace na podkladě důkladných genetických analýz právě se vyskytujících kmenů chřipky z celého světa. Rozhodnutí se učiní většinou s půlročním předstihem před chřipkovou sezonou, která probíhá v zimě.
Kombinace chřipkových virů...
Výsledkem je výběr dvou variant viru chřipky typu A a jedné varianty typu B pro očkovací látku - třeba pro sezonu 2003/2004 to byly viry A/Panama, A/New Caledonia a B/Hong Kong. Protože ovšem na zeměkouli neprobíhá zima na severní i jižní polokouli naráz (v Austrálii se často slaví Vánoce piknikem na rozpálené pláži), proběhnou na světě každoročně dvě chřipkové sezony. Vyrábějí se tedy i dvě různé očkovací látky, každá proti jiné trojkombinaci chřipkových virů.
Nebezbečí mutace...
Nutnost vybrat vhodné kmeny s půlročním předstihem ovšem znamená, že objeví-li se po spuštění výroby nový kmen, nemůže proti němu být vakcína dobře účinná. To se stalo právě ve zmiňované sezoně 2003/2004, kdy se až po započetí produkce vakcíny objevil kmen A/Fujian. Vakcína proti němu poskytovala jen částečnou ochranu, takže procento očkovaných lidí nakažených chřipkou bylo vyšší než obvykle.
Očkování je obrana proti chřipce...
Přesto není vhodné očkování proti chřipce zatracovat - v prevenci proti chřipce je to poměrně účinná zbraň. Snižuje pravděpodobnost onemocnění proti chřipce, a pokud k němu přece jen dojde, zkracuje dobu choroby, zmírňuje průběh a snižuje riziko komplikací. Nicméně je třeba si uvědomit, že očkování není léčbou chřipky, ale jen snahou poskytnout tělu lepší obranu. S trochou nadsázky lze nazvat očkování proti chřipce "otužováním v injekci".
Užívání virostatik...
Jedinou opravdovou léčbou, která v organismu skutečně bojuje proti chřipkovému viru, je užívání antivirotik. Tyto látky (označované také jako virostatika) jsou moderní a účinnou terapií chřipky a jejich účinek je respektován a prokázán.
Zdroj: Medscape, CDC, WHO, Wikipedia
(jin)