Proč je zelený zákal zelený?
Jak vzniklo již zažité označení zelený zákal, když ve skutečnosti oko nemocného člověka vůbec není zelené a případné zhoršování zraku nezpůsobuje žádné zakalení?
Označení, které mate
Člověk, který neví, oč se jedná, by opravdu mohl být zmaten. Odvodit pravou podstatu onemocnění z jeho zavádějícího pojmenování skutečně není snadné. Název zelený zákal vznikl v době, kdy nebyla známa příčina onemocnění a samozřejmě ani jeho léčba. Tehdejší pacienti se zeleným zákalem zpravidla neměli jinou možnost, než se smířit s trvalým zhoršováním zraku a nakonec i s úplnou slepotou.
Neléčený zelený zákal se typicky projevoval šedavým zakalením oční rohovky a současným vyblednutím duhovky, což dodávalo celému oku slabě zelenavý nádech. Odtud tedy vznikl tradiční název pro glaukom – zelený zákal.
Šedý, nebo zelený?
Protože pojmenování „zelený zákal“ je velice podobné jiné oční chorobě, šedému zákalu, svádí to mnoho lidí k domněnce, že obě onemocnění jsou si navzájem podobná. Dokonce se můžeme setkat s názorem, že zelený zákal je pouze těžší formou zákalu šedého. Taková domněnka je však daleko od pravdy, zelený a šedý zákal nemají téměř nic společného.
Dva druhy zákalu, dva různé problémy
Zatímco podstatou šedého zákalu je zakalení oční čočky, které zabrání průniku světelných paprsků do oka, zelený zákal poškozuje zrak pozvolnou destrukcí zrakového nervu. Vyměnit zkalenou rohovku a místo ní vložit do oka jinou není v dnešní době žádný velký problém.
Avšak opravit zrakový nerv, velmi jemnou a citlivou strukturu skládající se z mnoha mikroskopických vlákének, která vedou zrakové vjemy do mozku, to dnešní lékaři stále nedokážou. Proto také operace šedého zákalu může nemocnému člověku vrátit zrak, avšak u zeleného zákalu to možné není. Proto je v případě zeleného zákalu tolik důležitá prevence a včasné rozpoznání nemoci.
(vek)