Důvod první: Úhrada lázeňské péče z veřejného zdravotnictví
Existuje několik typů úhrad lázeňských pobytů z veřejného zdravotního pojištění. V případě splnění zákonem daných kritérií se jedná o komplexní lázeňskou léčebně rehabilitační péči.
Lázeňskou rehabilitační péči může předepsat ošetřující lékař na základě zákonem stanovených podmínek pro poskytování lázeňské péče a doplňující legislativy. Tyto podmínky určují, kdo, s jakou diagnózou může nebo naopak nemůže nastoupit na lázeňský pobyt v určitém místě, na jak dlouho nebo například také jak často lze lázeňskou léčbu opakovat. Tato lázeňská péče je plně hrazená, tzn. že veškeré náklady na léčbu, ubytování a také stravování ve standardní úrovni nabízené lázeňským poskytovatelem jsou po schválení hrazené zdravotní pojišťovnou.
Vedle toho příspěvková lázeňská léčebně rehabilitační péče znamená úhradu standardní lázeňské léčby, ostatní výdaje si pacient hradí sám.
Nicméně nikde není řečeno, že pobyt v lázních musí být nařízený lékařem. Naopak, sami se můžete rozhodnout pro dovolenou v lázních a domluvit si relaxační a ozdravující pobyt za předpokladu, že jste ochotní si takový pobyt v lázních uhradit.
Důvod druhý: Pobyt v lázních má příznivý vliv na celkové zdraví
Lázně a lázeňská města jsou mnohdy zasazené do příjemného prostředí v horách nebo jinde v klidné přírodě. Pohyb na čerstvém vzduchu spolu se změnou prostředí vám pomůže odpočinout si a nabrat síly po složitějším životním období, v rekonvalescenci nebo si lázně můžete dopřát jako wellness dovolenou.
Prevence je důležitá v každém věku, a tak je pobyt v lázních vhodný nejen při léčbě nemocí nebo pooperačně, ale také jako součást péče o naše zdraví. Pobyt v lázních představuje odloučení od každodenních povinností a ulevuje nejenom od fyzické námahy, ale také od každodenního stresu. Na takové dovolené se jako lázeňští návštěvníci zrelaxujete kombinací vybraných koupelí, masáží a vnitřní balneoterapie čili pitné kúry.
Důvod třetí: Lázně jsou místem, kde absolvujete pitnou kúru z pramenů
Popíjení výtěžků z přírodních léčivých zdrojů ideálně v kombinaci s chůzí pomáhá s četnými obtížemi především zažívacího traktu, ale také při respiračních obtížích. Pití některých pramenů, jako například Bílinské kyselky v lázních Teplice v Čechách, se užívá při obtížích se zažíváním – s překyselením žaludku, pálením žáhy, při žlučových kaméncích nebo při chorobách látkové výměny postihující klouby nebo játra. Lázeňský pramen Bílinská kyselka je pro pitné kúry vhodný. Pitná kúra 1–4 dcl se doporučuje na lačný žaludek nebo večer před spaním, užití většího množství, tj. 2–5 dcl, během jídla nebo po jídle působí příznivě na zažívání.
Důvod čtvrtý: Přírodní prameny některé lázně umožňují i inhalovat
Bílinská kyselka a další vysoce mineralizované prameny jsou vhodné také k inhalaci – přináší úlevu při otoku sliznic dýchacích cest a s tím spojeným pocitem ucpaného nosu a také při rozpouštění vazkého hlenu.
Inhalace Bílinské kyselky byla v minulosti natolik oblíbená, že byla v Bílině v druhé polovině 19. století pro účely inhalace vybudovaná samostatná lázeňská budova, tzv. inhalatorium, ve kterém byly prováděné kyselkové, sladkovodní a parní lázně. Součástí inhalatoria je také pneumatická komora, ve které se měnila hustota vzduchu, a prostory pro vodoléčbu a masáže.
Dovolená v lázních přináší chvíle pohody a klidu. Kromě příjemných procedur, jako jsou pitné kúry, inhalace a různorodé masáže, je investicí do vašeho zdraví. Odpočinek v příjemném lázeňském prostředí bez běžných starostí o provoz a úklid domácnosti a stravování jsou pohlazením pro tělo i mysl.
(lexi)
Použitá literatura:
https://www.vzp.cz/pojistenci/informace-a-zivotni-situace/lazenska-pece/jake-jsou-typy-uhrad-lazenske-pece
https://www.lazneteplice.cz/co-lecime/bilinska-kyselka
https://www.muzeumbilinskekyselky.cz/
https://www.bilinska.cz/
https://www.pamatkovykatalog.cz/lazensky-dum-12195799