Když se rakovina rozšiřuje do kostí…
Kosti mohou být postiženy zhoubnými nádory, které vznikají přímo v kostní tkáni. Jedná se například o tzv. mnohočetný myelom nebo zhoubný nádor kostní tkáně (osteosarkom). Častěji však dochází k poškození kostí rozšířením nádoru z jiné lokality. Téměř všechny zhoubné nádory mohou zakládat metastázy v kostech. Nejčastěji se však do kostí rozšiřují nádory plic, prsu, prostaty, ledviny, vaječníků a štítné žlázy a melanomy.
Mezi nejčastěji postižené kosti patří páteř, pánev, pažní a stehenní kost, žebra a lebka. V kostní tkáni metastázy narušují rovnovážné prostředí mezi tvorbou a odbouráváním kostí a vedou ke zvýšenému odbourávání kostní tkáně nebo naopak k novotvorbě. Výsledkem obou procesů je oslabení kostní tkáně, což může vést k řadě závažných až život ohrožujících komplikací.
Projevy a komplikace kostních metastáz
- Kostní metastázy mohou v některých případech zůstat dlouhou dobu bez jakýchkoliv projevů. Typickým prvním příznakem ale bývá bolest, která se zpočátku objevuje zejména v noci a mizí při pohybu, později je však trvalejšího charakteru a při pohybu se zvyšuje.
- Vlivem oslabení kostní tkáně může docházet ke vzniku zlomenin kostí, a to i při minimálním násilí, například při prudkém předklonu, zvedání těžších břemen nebo při prostém pádu na zem.
- Metastázy mohou z postižených kostí prorůstat do okolí, což může například v případě páteře způsobovat útlak míchy, projevující se obtížemi s ovládáním střeva nebo močového měchýře, slabostí končetin, brněním a vystřelujícími bolestmi do končetin nebo trupu či úplným ochrnutím.
- V případě rozsáhlého poškození kostí se do oběhu může uvolňovat vysoké množství vápníku, což se projevuje únavou, svalovou slabostí, nevolností, zvracením, zácpou, pocitem žízně a zvýšeným vylučováním moči. V závažných případech pak dochází k rozvoji křečí, bezvědomí, poškození srdce a selhání ledvin.
V léčbě kostních metastáz se hraje o čas
Základním pilířem k úspěšné léčbě je včasné zachycení zhoubného nádorového bujení, ideálně ještě před postižením kostí. Již vzniklé metastázy v kostech lze naštěstí také léčit, a to úplně nebo alespoň částečně. Klíčovou roli kromě času zde hraje i celkový zdravotní stav, závažnost a rozšíření nádorového onemocnění a přítomnost výše zmíněných komplikací.
V rámci léčby kostních metastáz mohou být ústy nebo nitrožilně podávány léky, které zpomalují poškození kostní tkáně, ulevují od bolesti a předcházejí komplikacím v podobě zlomenin či zvýšeného uvolňování vápníku. Kostní metastázy lze také ovlivnit podáváním chemoterapie nebo přímým ozařováním ložisek. V některých případech, a to zejména u ojedinělých metastáz, se také uplatňují chirurgické výkony, například v podobě vyjmutí metastáz z obratle a následnou stabilizací páteře pomocí šroubů s dlahami nebo vyplněním obratle kostním cementem.
Léčba kostních metastáz je často zaměřena na zlepšení kvality života, snížení bolestí a předcházení možným komplikacím.
(holi)
Zdroj:
https://www.cancer.org/treatment/understanding-your-diagnosis/advanced-cancer/bone-metastases.html
https://www.webmd.com/cancer/treating-bone-metastasis-breast-cancer