Čas jen pro vás – a vaše žíly
Pocity těžkých nohou vyvolává krev, která z nich hůře odtéká. Nadělila-li nám příroda vrozenou žilní nedostatečnost, musíme svým žilám pomoci my sami.
Máte za sebou perný den, unavené nohy vás už sotva nesou? Jak jim co nejúčinněji ulevit a zároveň udělat něco pro své zdraví a jejich krásu?
Nohy vzhůru
Pocity těžkých nohou vyvolává krev, která z nich hůře odtéká. Nadělila-li nám příroda vrozenou žilní nedostatečnost, musíme svým žilám pomoci my sami. Co takhle si po celodenní námaze lehnout na pevnou podložku a natažené nohy položit na stoličku? Setrváte-li tak alespoň čtvrt hodiny, vašim žilám se výrazně uleví. Nebo můžete zkusit napodobit jízdu na kole. Zkuste to vydržet také alespoň 15 minut. S příjemnou hudbou a pravidelným dýcháním si pak odpočine i vaše mysl.
Žilní posilovna
I žíly mají ve své stěně svalové buňky. Tak proč je nevyužít k podpoře žilního návratu? Tyto buňky se v chladu reflexně stahují. Střídavá teplá a studená sprcha je pro žíly tím nejlepším „fitkem“. Naopak tak oblíbená koupel ve vaně plné horké vody žíly roztáhne a městnání krve jen umocní. Velmi příjemná a účinná je i masáž nohou od špiček vzhůru. Parter vám s ní jistě rád pomůže.
Hýčkejte je!
Po koupeli nezapomeňte na důkladné osušení nohou. Ve zvlhlém meziprstí se totiž daří plísním. Dobře své nohy prohlédněte, chodidla ošetřete změkčujícím krémem a suché kůži bérců dopřejte hydratační péči. Ošetřovaná, nepřesušená kůže je odolnější vůči mikroorganismům. Své nohy si musíte zvlášť pečlivě hlídat, pokud vám pravidelně otékají. Jsou totiž mnohem náchylnější k infekci – třeba tzv. „růže“ zde vzniká častěji.
Pravidelné pěstění nohou ke zdraví vašich žil a kráse nohou pomůže. Chcete-li se však rozvoji varixů vyhnout, nezapomeňte na dostatek pohybu ve svém rozvrhu a na vyšší přísun vlákniny ve stravě. A nekuřte!
Pro krásné a zdravé nohy nepotřebujete spousty potravinových doplňků. Stačí vzít rozum do hrsti.
(ela)
Zdroj: http://www.cechi.cz/pece-nohy.htm