Trpíte cystickou fibrózou? Pak byste měli vědět, na co si v nadcházejících měsících dávat pozor. Prozradíme, co vás ohrožuje ve větší míře oproti zdravé populaci a jak se účinně vyhnout situacím, které mohou narušit vaše zdraví.
1. Péče o léky
U cystické fibrózy je omezena funkce slinivky a nedochází k dostatečné produkci trávicích enzymů. Pacienti s touto diagnózou potřebují dodávat pankreatické enzymy, které jsou nutné pro zpracování cukrů, tuků a bílkovin přijatých v potravě. Jde o enzymy citlivé na teplo, měli byste je proto uchovávat při pokojové teplotě, přibližně mezi 15 a 30 °C. Skladujte je daleko od zdrojů světla, tepla nebo chladu. Vždy se řiďte doporučeními uvedenými v příbalové informaci.
2. Dostatečná výživa
Lidé s touto nemocí ztrácejí pocením průměrně více soli, a proto jsou více ohroženi dehydratací. Ztracené soli lze nahradit pitím vody, ovocných šťáv, nápojů určených pro sportovce či slanými snacky (slané oříšky, semínka, preclíky). Jakoukoli změnu stravování, přidání nebo ubrání potravin, náhrady stravy a samozřejmě i užívání homeopatik konzultujte se svým lékařem nebo výživovým poradcem. Je nutné konzultovat možné interakce s léky, které užíváte, aby se neobjevily nepříjemné vedlejší účinky.
3. Prevence dehydratace
Ta může nastat velmi rychle, hlavně v horkém a vlhkém počasí. Udržujte stálý a pravidelný příjem tekutin. Abyste zabránili odvodnění, omezte nápoje s obsahem kofeinu a alkoholu, mají močopudný účinek, a mohou tak vést k nadměrné ztrátě tekutin. Pokud budete sportovat, zvláště během aerobního cvičení si nezapomeňte dělat pravidelné přestávky na pití. Doporučuje se 6–12 doušků každých 20–30 minut. Tím správným výběrem jsou nápoje s přídavkem uhlohydrátů a solí. Kojenci jsou ohroženi dehydratací mnohem častěji než malé děti, adolescenti nebo dospělí s cystickou fibrózou. V horkých letních měsících přidejte ke kojení nebo umělé výživě roztok s minerálními látkami. K dispozici jsou i různé výživové doplňky. Nezapomínejte ani na přiměřené oblečení.
4. Ochrana před smogem
Směs mlhy a dýmu je typ znečistění vzduchu, které najdete ve většině velkoměst. Mezi složky patří oxid siřičitý, dusičitý, uhelnatý a jiné, které se všeobecně považují za zdraví škodlivé látky. Lidé s cystickou fibrózou častěji trpí dýchacími problémy způsobenými právě smogem. Ve dnech, kdy je kvalita vzduchu mimořádně špatná, se vyhněte namáhavé činnosti, a pokud je to možné, zůstaňte doma.
5. Bezpečné cestování
Chystáte-li se na dovolenou nebo delší výlet, zjistěte si, kde je nejbližší specializovaná klinika, nebo alespoň nemocnice, ať víte, kde by vám v případě komplikací dokázali pomoci.
Zdroj: www.cysticfibrosis.ca