Cvičte, vaše srdce to ocení!
Léčíte se s onemocněním srdce a bojíte se jakéhokoli intenzivnějšího pohybu? Pokuste se strach překonat – a to i tehdy, je-li vaše fyzička dávno pryč nebo jste vlastně nikdy pravidelně nesportovali. Být v kondici je totiž velmi důležité.
Léčíte se s onemocněním srdce a bojíte se jakéhokoli intenzivnějšího pohybu? Pokuste se strach překonat - a to i tehdy, je-li vaše fyzička dávno pryč nebo jste vlastně nikdy pravidelně nesportovali. Být v kondici je totiž velmi důležité.
Jsou nemoci srdce, při kterých se výraznější aktivita konkrétním jedincům nedoporučuje nebo by mohla vést ke zdravotním potížím. Ale v jiných případech je sportování naopak prospěšné. Proto předtím, než se cvičením začnete, raději položte svému lékaři tyto otázky:
- Kolikrát týdně a jak dlouho mohu sportovat?
- Jaké typy aktivit jsou pro mě vhodné a kterým je lepší se naopak vyhnout?
- Je potřeba myslet na načasování cvičení a užívání léků?
- Musím si během tréninku měřit tepovou frekvenci? Jaká hodnota je pro mě vhodná?
- Na jaké varovné příznaky si mám dát při pohybu pozor?
Pookřeje tělo i duše
Pokud lékař nějakou formu sportování doporučí, může to být pro člověka velmi prospěšné. Pravidelná pohybová aktivita totiž:
- posiluje srdce,
- snižuje krevní tlak,
- pomáhá udržet si zdravou váhu,
- ulevuje od stresu,
- zlepšuje náladu a sebevědomí,
- prohlubuje kvalitu spánku.
Jak vybírat
Jste, co se cvičení týká, nováčkem? Nebojte se oslovit certifikovaného trenéra. Pokud se léčíte se srdcem, vhodná je i konzultace s kardiologem. Pohybová aktivita se obecně rozděluje na aerobní a silový trénink. Pro co nejlepší výsledky je ideální oba typy kombinovat.
- Aerobní cvičení. Tento typ pohybu rozpumpuje srdce. V dlouhodobém měřítku pak pomáhá snižovat krevní tlak. Podle doporučení lékaře můžete zkusit například chůzi, pomalý běh, skákání přes švihadlo, jízdu na kole, lyžování, veslování nebo tanec.
- Posilování. Silový pohyb pomáhá zpevnit a vybudovat svalovou hmotu. Pamatujte, že zdvihání těžkých činek krátkodobě zvyšuje krevní tlak, a není tak vhodné pro každého. Raději zkuste cvičit s lehčí váhou a zvyšte počet opakování. Posilovat lze na posilovacích strojích, s gumou, činkami i vlastní vahou.
Zatěžujte tělo postupně
Nechcete-li cvičit nadarmo, zkuste se držet následujících tipů.
- Začněte zvolna. Cvičit byste měli často a raději méně intenzivně. Čím častěji se budete hýbat, tím zdravější budete vy i vaše srdce.
- Intenzitu zvyšujte postupně. Odstartujte lehkými cviky a postupně přidávejte na obtížnosti. Pamatujte, že celou dobu tréninku byste měli být schopni běžného rozhovoru. Pokud se zadýcháváte, raději na intenzitě uberte.
- Nepolevujte. Abyste si na pohyb zvykli, potřebujete čas. Proto si cvičení pečlivě plánujte a nevynechávejte.
Zdraví je jen jedno
Po první lekci vás mohou bolet svaly. To je normální. Tyto potíže budou postupně ustupovat s tím, jak si bude tělo na pohybovou aktivitu zvykat. Pokud ale ucítíte náhlou nebo těžkou bolest, okamžitě s tréninkem přestaňte. Jestliže bolesti nepřejdou nebo se objeví některé z následujících příznaků, raději zavolejte lékaře:
- bolesti na hrudi,
- slabost,
- točení hlavy a pocit na omdlení,
- tlak či bolest na hrudi, v oblasti krku, paže, ramena či čelisti.
(cean)
Zdroj:
http://www.webmd.com/heart-disease/guide/exercise-healthy-heart#1