Cvičení s "céčkem"
Patříte k lidem, kteří nemohou žít bez sportu. Zároveň ale máte hepatitidu typu C. A ta přináší určitá pohybová omezení. Kdy si tedy můžete opět "dát do těla"? A jak moc? S cvičením je třeba začínat opatrně.
Po propuštění
Od chvíle, kdy vám vymizí příznaky a vaše laboratorní nálezy se vrátí k normě, byste neměli vůbec cvičit ještě 3 měsíce. Důsledné dodržování klidového režimu je nutné. I když máte laboratorní nálezy vcelku dobré, spousta jaterních buněk by zvýšení metabolismu, které s sebou fyzická námaha přináší, nepřežila. Váš stav a laboratorní hodnoty by se mohly rychle zhoršit (říká se tomu relaps hepatitidy) a vést znovu k hospitalizaci. Takže se radši obrňte trpělivostí. Zdá se, že konečně budete moci přečíst všechny knihy, na které nebyl čas.
Za čtvrt roku...
...můžete konečně začít s lehkým cvičením. Procházka v pomalejším tempu vám jen prospěje. Velmi pozvolna zkuste zvyšovat zátěž. Dobrým ukazatelem jsou vaše pocity. Cvičte jen tak, jak je vám to příjemné. Rozhodně se nějak nepřemáhejte a nepřeceňujte své síly. Váš organismus si musí na vyšší námahu zvyknout. Pokud nejste vrcholový sportovec, tak se při velké dávce trpělivosti a vytrvalosti můžete časem vrátit do původní kondice.
Chronická hepatitida
Pokud vám vaše nemoc dovoluje aspoň trochu cvičit, využijte to. I zde platí, že míra cvičení by se měla řídit tím, co tolerujete. Pokud jste vrcholově sportovali, bude pro vás návrat k původní výkonnosti velmi obtížný, ne-li nemožný. Ale rekreačnímu sportu se určitě věnovat můžete. Nejenže je to jediná cesta, jak se udržet relativně v kondici, ale fyzickou námahou uvolněné endorfiny se rychle postarají o vaši lepší náladu. Rozhodně se však vyhněte všelijakým podivným výživovým doplňkům distribuovaným ve fitcentrech.
Můžete-li, cvičte. S rozvahou a pro radost.
(Ela)
Zdroj: Husa P, Husová L. Léčba virových hepatitid. Praha: Triton, 2000.