Krevní cukr pod kontrolou
Není pravdou, že by cukrovkáři měli oproti zdravé populaci větší šanci se koronavirem nakazit, ale pokud se nakazí, bývá u některých z nich daleko těžší průběh onemocnění a také vyšší riziko úmrtí. Tato fakta potvrzují i nedávné studie z Velké Británie. Podle získaných dat tvořili pacienti s cukrovkou třetinu obětí jarní koronavirové epidemie, přičemž se jednalo především o cukrovkáře 2. typu. Zvýšené riziko úmrtí se ovšem prokázalo u cukrovkářů, kteří jsou špatně kompenzovaní, tedy jejichž dlouhodobé hodnoty krevního cukru se výrazně odchylují od normy. Pokud se takový pacient navíc léčí se srdečně-cévním onemocněním nebo vysokým tlakem či má nadváhu, riziko komplikací a úmrtí se zvyšuje ještě více.
Cukrovka je onemocnění, jehož průběh lze zcela zásadně ovlivnit správnou životosprávou, léčbou a především důslednou prevencí. Při dodržování těchto zásad je možné vyhnout se nepříjemným a často i život ohrožujícím komplikacím. Pravidelné prohlídky jsou nesmírně důležitou součástí léčby, a tedy ani v době koronavirové pandemie by je pacienti neměli opomíjet.
Kontroly nejsou jen o předepisování léků
Součástí pravidelné prohlídky u lékaře, kterou by měl pacient absolvovat každé tři měsíce, případně častěji, není totiž jen kontrola aktuální hodnoty cukru v krvi (glykémie), kterou si pacient každý den měří, ale takzvaného dlouhého cukru (glykovaného hemoglobinu), což je hodnota, která zjednodušeně řečeno dává lékaři informaci o průměrné hladině cukru v krvi za poslední 4–8 týdnů. Podle ní tedy pozná, zda je pacient dlouhodobě dobře léčen. Velmi důležité je také pravidelné měření krevního tlaku, vyšetření dolních končetin a kontrola životosprávy. Minimálně jednou do roka je potřeba zhodnotit správnou funkci ledvin a stav očního pozadí a zkontrolovat hladinu tuků v krvi.
Buďte zodpovědní, nebojte se dorazit k lékaři
K dobré kompenzaci cukrovky může přispět každý cukrovkář svým zodpovědným přístupem. Zcela zásadní je úprava stravovacích a pohybových návyků. Pro minimalizování návštěvy v ochodech s potravinami je vhodné sestavit si týdenní plán jídelníčku. Ten pak pomůže rozvrhnout jídlo tak, aby bylo pestré a odpovídalo doporučením lékaře, a zároveň usnadní plánování nákupu. Pohyb je sice kvůli preventivním opatřením omezenější, avšak cukrovkáři by jej rozhodně neměli opomíjet. Pravidelné procházky do volné přírody jsou v tomto případě ideálním řešením. Samozřejmostí je v domácím prostředí provádět takzvaný selfmonitoring glykémie, ale také kontrolu krevního tlaku. V případě, že se hodnoty opakovaně nedaří držet v uspokojivém rozmezí, je nezbytné kontaktovat lékaře. V neposlední řadě je důležité dodržovat obecná preventivní opatření snižující riziko nákazy – pravidelnou hygienu a dezinfekci rukou a předmětů, nošení roušky či respirátoru a dodržování odstupu od ostatních lidí.
Je všeobecně známo, že dlouhodobě špatná kontrola glykémie je u cukrovkářů spojena se závažnějším průběhem infekcí, tedy i covidu-19. Ačkoliv před nás doba klade mnohé překážky, je třeba si najít cestu, jak pečlivě hlídat svůj zdravotní stav, dodržovat všechny hygienické zásady a doporučení a především nezanedbávat léčbu, jejíž součástí jsou i pravidelné kontroly u lékaře.
(mraf)
Zdroje:
Barron E et al. Associations of type 1 and type 2 diabetes with COVID-19-related mortality in England: a whole-population study. Lancet Diabetes Endocrinol 2020; 8: 813–22.
Holman M et al. Risk factors for COVID-19-related mortality in people with type 1 and type 2 diabetes in England: a population-based cohort study. Lancet Diabetes Endocrinol 2020; 8: 823–33.
https://www.prolekare.cz/tema/diabetes/detail/pravidelne-dispenzarni-kontroly-jako-nejlepsi-prevence-komplikaci-diabetu-2-typu-124066