Každých šest vteřin cigareta zabije jednoho člověka
Kouření je největší preventabilní příčinou předčasných úmrtí v celosvětovém měřítku. WHO tuto situaci označuje jako tabákovou epidemii.
Drastická čísla
Ve dvacátém století podlehlo tabákové epidemii na celém světě 100 milionů lidí. Ročně na následky kouření umírá 5,4 milionu lidí, každých šest sekund jeden. To je více než na tuberkulózu, AIDS a malárii dohromady. Předpokládá se, že počet těch, kdo umírají na rakovinu plic, srdeční choroby a další nemoci spojené s kouřením, do roku 2030 vzroste na více než osm milionů ročně.
#IMG#Tato fakta vyplývají z poslední rozsáhlé studie provedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a zveřejněné v roce 2008. Pocházejí ze 179 členských států OSN, a zachycují tak 99 procent obyvatelstva planety. Téměř dvě třetiny kuřáků přitom podle studie žijí v deseti státech světa: v Číně, Indii, Indonésii, Rusku, USA, Japonsku, Brazílii, Bangladéši, Německu a Turecku.
Kuřáctví je v současnosti celosvětově na vzestupu. Ač v průmyslově vyspělých státech tendence ke kouření ustupuje, roste naopak v rozvojových zemích. A protože škody napáchané tabákem se projeví nejdříve za desetiletí (20–30 let), dá se říci, že tabáková epidemie a s ní spojená onemocnění a úmrtí jsou teprve v počátku.
Autoři studie vyzývají vlády k přijetí šestice opatření, díky nimž je podle nich možné snížit rostoucí spotřebu tabáku.
Jsou to:
- Ochrana lidí před pasivním kouřením.
- Vyšší zdanění tabáku a zvýšení cen tabákových výrobků.
- Zákaz reklamy a propagace cigaret.
- Provádění osvěty ohledně nebezpečnosti tabáku.
- Monitorování spotřeby tabáku s cílem pochopit a zvrátit epidemii.
- Zajištění dostupné pomoci lidem, kteří se chtějí svého zlozvyku zbavit.
Léčení této ničivé epidemie nespočívá v lécích nebo očkování, nýbrž v jednotném přístupu vlád a občanské společnosti. Tabáková epidemie je devastující, ale dá se jí předcházet. Můžeme ji zastavit. Ale musíme konat nyní.
(val)
Zdroj: www.who.int/tobacco/mpower/mpower_report_full_2008.pdf