Možnosti podpory při řešení různých nelehkých životních situací souvisejících s chronickým a mnohdy postupujícím onemocněním jsou různorodé. Je ale potřeba znát cesty a instituce, přes které se k cílené a užitečné pomoci dostat. „K ruce“ mohou být pacientům s roztroušenou sklerózou jak úřady, tak centra sociálních služeb, nadace, spolky či pacientské organizace.
Kde řešit administrativu spojenou s nemocí?
Pro pacienty s onemocněními, která způsobují invaliditu, je jedním z klíčových pojmů invalidní důchod. Jeho téma je velmi široké, a proto nyní zmíníme jen hlavní informaci, že důchod vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, která má zároveň na starosti lékařskou posudkovou službu.
Další důležitou institucí je Úřad práce ČR. Ten kromě pomoci se zprostředkováním zaměstnání, a to i pro osoby se zdravotním postižením, zajišťuje nepojistné sociální dávky a dávky státní sociální podpory. S úřadem práce můžete řešit například příspěvek na péči, na mobilitu, na zvláštní pomůcky nebo dávky pro osoby se zdravotním postižením. Do činností úřadu práce patří také zahájení řízení o vydání průkazu osoby se zdravotním postižením. Průkazy TP, ZTP a ZTP/P zohledňují míru postižení a jejich majitelé díky nim mohou získat různé benefity (přednost při vyřizování úředních záležitostí, příspěvky a slevy na služby atd.).
Zajištění pomoci v každodenním životě
Nejeden pacient s roztroušenou sklerózou potřebuje pomoc s každodenní sebeobsluhou. Pokud mu nemůže potřebnou asistenci poskytnout rodina, je možné využít pečovatelskou službu. V terénní nebo ambulantní podobě je poskytována všem osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. V praxi to znamená, že pečovatelé mohou za pacienty docházet do jejich domácnosti a pomoci s osobní hygienou, stravováním, chodem domácnosti nebo třeba s doprovodem k lékaři. Službu si pacienti hradí z vlastních prostředků, ale využít na ni mohou například příspěvek na péči. Jeho výše se liší podle stupně závislosti a pohybuje se od 880 do 19 200 Kč měsíčně. O příspěvku rozhoduje krajská pobočka úřadu práce.
Stará se o vás rodina, ale potřebují si na chvíli od péče oddechnout? Přesně v těchto situacích je možné využít odlehčovací služby. Jsou poskytovány osobám se sníženou soběstačností, které jsou běžně ve svém sociálním prostředí a stará se o ně rodina, ale po dobu nezbytného odpočinku rodinných příslušníků potřebují zajistit péči. Odlehčovací služby jsou terénní, ambulantní i pobytové a poskytují je například různé charitativní organizace.
Pracovat je možné i s roztroušenou sklerózou
Pokud to váš zdravotní stav umožní, pracovat se dá samozřejmě i s roztroušenou sklerózou, a to i při pobírání invalidního důchodu. S hledáním vhodné práce může pomoci jak úřad práce, tak organizace sdružující osoby se zdravotním postižením. Řada pozic, které mohou být vhodné i pro pacienty s chronickým onemocněním, se dá najít na běžných pracovních portálech na internetu.
Brožuru Průvodce sociální problematikou si můžete stáhnout ZDE.
(pak)
Zdroj:
POTMĚŠILOVÁ H. Průvodce sociální problematikou pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Změny v sociálním systému pro rok 2021. Praha: Novartis, březen 2021. Dostupné na https://www.zivotvhlavniroli.cz/sites/zivotvhlavniroli_cz/files/2021-05/brozura_pruvodce_soc_problematikou_21.pdf.