Onkologičtí pacienti a jejich rodiny mají v průběhu léčby nárok na sociální podporu. Sociální poradenství je přitom ze zákona bezplatné. Na koho se ale nemocní a jejich rodiny mají s žádostí o pomoc obrátit? Možností je více.
V první řadě je nejlepší se obrátit na sociální pracovníky onkologických center nebo pacientských organizací. V rámci komplexních onkologických center většinou zajišťuje odbornou pomoc takzvaný zdravotně-sociální pracovník, který je obeznámen s aktuální sociální a zdravotní problematikou péče o onkologicky nemocné.
Další možnost představují pacientské organizace poskytující odborné služby onkologicky nemocným a jejich blízkým, mezi které patří například organizace Liga proti rakovině, Hlas onkologických pacientů, Amelie, z. s., a řada dalších.
Základní informace o sociální problematice onkologicky nemocných by měli mít i lékaři v oborou onkologie, praktičtí lékaři, sociální pracovníci v nemocnicích a zaměstnanci sociálních odborů na úřadech obcí s rozšířenou působností či městských částí. Důležitým kontaktem pro vyřizování veškerých dávek a příspěvků jsou pak úřady práce a pracoviště České správy sociálního zabezpečení.
Na co mají pacienti s kostními metastázami nárok?
Sociální pracovník nabízí poradenství po celou dobu léčby, od zjištění diagnózy až po následnou rehabilitaci a návrat do pracovního života.
- V době zjištění diagnózy: Sociální pracovník nabízí poradenství ve finančních (pracovní neschopnost, příspěvek v hmotné nouzi), bytových, rodinných a sociálních oblastech.
- V době léčby: V průběhu léčby má onkologický pacient nárok na řadu výhod a příspěvků, mezi které patří průkaz mimořádných výhod (TP, ZTP, ZTP/P včetně parkovacího průkazu a označení auta), invalidní důchod, příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na péči, bydlení a živobytí, příspěvek na rehabilitační a kompenzační pomůcky, zajištění dopravy pacienta k léčbě, pečovatelské služby či domácí zdravotní péče.
- V době remise a rehabilitace: V rámci následné péče může sociální pracovník poradit se zajištěním následné rehabilitační a lázeňské péče, sociální a pracovní rehabilitace.
- Při recidivě onemocnění: Při recidivě onemocnění je možné zažádat o stejné výhody jako při prvotní léčbě, ale také o zvýšení stupně výhod a příspěvků či o podporu a pomoc rodině, často vyčerpané dlouhou nemocí rodinného příslušníka.
- V terminálním stadiu onemocnění: Sociální pracovník u pacientů v neléčitelné fázi onemocnění může zajistit například domácí, následnou či hospicovou péči nebo pomůcky usnadňující péči o nemocného.
Kdy získáte nárok na lázně?
Onkologicky nemocný má po akutní léčbě obvykle nárok na komplexní lázeňskou péči v délce 21 dní (zdravotní pojišťovna hradí procedury, ubytování i stravu, pacient lázeňský poplatek a nadstandardní služby), přičemž lázeňskou péči musí vyčerpat do 12 měsíců od ukončení léčby. Důležité je zmínit, že za akutní léčbu přitom většinou není považována léčba hormonální.
Lázeňskou péči doporučuje onkolog na základě zdravotního stavu pacienta a samotnou žádost vypisuje praktický lékař. Vyplněnou žádost schvaluje revizní lékař pojišťovny a k pobytu je nutné nastoupit do tří měsíců od schválení žádosti.
Obecně je vhodné si o lázně po ukončení léčby říct, protože lékaři nemusí vždy rutinně lázeňské pobyty svým pacientům nabízet. Komplexní lázeňská péče je hrazena pouze jednou, výjimku představuje Hodgkinův lymfom, v jehož případě je možný opakovaný pobyt do 36 měsíců od posledního lázeňského pobytu.
Jaká jsou práva onkologicky nemocných?
Onkologický pacient má řadu základních ústavních práv, mezi které patří právo na profesionální péči, aktivní spolupráci při lékařských výkonech, na svobodné rozhodování o svém osudu, na ochranu soukromí, (ne)poskytování informací dalším osobám a rozsah informovanosti dalších osob.
Mezi základní práva pacienta patří také právo na druhý názor jiného odborníka, s jehož vyhledáním může pomoct praktický lékař nebo zdravotní pojišťovna. V praxi pacienti často vyhledávají největší lékařské kapacity na určitý typ onkologického onemocnění. K získání druhého názoru je přímo určená ambulance v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, kam je nutné se objednat.
Kromě práv jsou samozřejmostí i povinnosti pacienta, mezi které patří dodržování léčebného řádu, nezatajování důležitých informací a další aspekty vedoucí k oboustranné úspěšné spolupráci a spokojenosti ve vztahu mezi lékařem a pacientem.
(holi)
Zdroje a použitá literatura:
https://www.amelie-zs.cz/pro-nemocne-a-blizke/socialni-problematika/
https://www.amelie-zs.cz/lazne-po-onkologicke-lecbe/
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/socialni-pomoc/
https://www.amelie-zs.cz/wp-content/uploads/PraktickyLekarA5_2022web.pdf
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/pravni-pomoc/