Na co byste neměli zapomenout při léčbě kortikoidy: 1. část
Glukokortikoidy jsou léky, které dokážou tlumit zánět v těle. Vycházejí z účinků, jaké mají hormony přirozeně tvořené v kůře nadledvinek během stresové reakce.
Pozor na dávkování
U Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy lze tato léčiva nasadit ve vyšších dávkách ke zvládnutí vzplanutí choroby. Po dosažení remise mohou být postupně sníženy a v klidovém stadiu nejsou u některých pacientů nutné, jiní je ale musí užívat, i když je jejich onemocnění v klidu. V každém případě je ale třeba dodržovat lékařem předepsané dávkování a svévolně si dávku neupravovat.
Náhlé vysazení léků může ohrozit život
Pokud léky užíváte dlouhodobě, zvykly si vaše nadledvinky na skutečnost, že jsou hormony tělu dodávány, a samy je netvoří v takovém množství jako u zdravého člověka. Proto nelze při dlouhodobém užívání medikamenty jednorázově vysadit. Dávku je nutné snižovat postupně a musí se sledovat, jestli dotyčný netrpí nedostatkem kortikoidů.
Cukrovka způsobená léky?
U pacientů s diabetem se může podávání kortikoidů vést k rozkolísání hladiny cukru v krvi. Proto je třeba glykémii pečlivě sledovat a v případě potřeby zvýšit dávky inzulinu nebo léků na cukrovku.
Diabetes se může objevit i u lidí, kteří touto nemocí předtím netrpěli. Po ukončení léčby kortikoidy obvykle zase zmizí. Většinou stačí úprava jídelníčku a zařazení pohybu – rozhodně si ale od lékaře nechte hladinu cukru zkontrolovat.
Nezapomínejte na žaludek
Kortikoidy mohou vést ke vzniku žaludečního vředu, proto je vhodné s nimi vždy současně užívat i léky na ochranu žaludeční sliznice.
Poraďte se s lékařem, pokud trpíte:
- bolestmi břicha,
- pálením žáhy,
- nevolností po jídle.
Černá stolice nebo zvracení krve, případně tmavého žaludečního obsahu, může být známkou krvácení z již vzniklého vředu. V těchto případech je nutná okamžitá lékařská pomoc.
(hak)
Zdroj: www.medicoconsult.de