Při aplikaci krému se vždy řiďte instrukcemi obsaženými v příbalové letáku, případně se poraďte s lékařem. Pokud vám lékař doporučí použít např. jen určité množství krému, sami jeho použité množství nezvyšujte. Krém není třeba do kůže vtírat, jednoduše ho vytlačte na určené místo, rozmažte a uchovejte pod doporučeným krytím. Krém se aplikuje obvykle 1 nebo 2 hodiny před zákrokem, ale vždy je třeba se řídit věkem pacienta a druhem zákroku, pro jehož účel má být použit. Pokud dojde z nějakého důvodu ke zdržení a krém přestane působit ještě před zákrokem, o jeho opakovaném nanesení se raději poraďte s lékařem nebo zdravotní sestrou.
Kam krém nikdy nepatří?
- Znecitlivující krém nikdy nepoužívejte na poškozenou kůži.
- Nedoporučuje se jeho použití ani u různých vyrážek, ekzémů a malých krvácejících ranek nebo strupů.
- Nikdy krém nenatírejte do uší, nosu, očí, dutiny ústní, konečníku nebo genitálií. Je vhodné vyhnout se i kůži okolo jmenovaných částí těla, je totiž třeba dát pozor na to, aby se krém nedostal na sliznice.
- Krém nikdy nepolykejte.
Pro koho je krém nevhodný?
- Znecitlivující krém nepoužívejte, pokud máte alergii na některé látky sloužící k místnímu znecitlivění, nemoc zvanou methemoglobinemie nebo enzymatický defekt označovaný jako fabismus.
- Krém používejte s opatrností, trpíte-li atopickým ekzémem. U atopiků se doporučuje zkrátit dobu působení na 15–30 minut.
- Krému se raději vyhněte, pokud se léčíte s poruchami srdečního rytmu.
- Při aplikaci živých vakcín do kůže (např. proti tuberkulóze) se dostavte s odstupem času na kontrolu výsledků očkování ke svému lékaři.
Pokud se po použití krému objeví vyrážka, otok (i jinde na těle než v místě užití), jdou na vás mdloby anebo se vám těžko dýchá, krém rychle setřete a vyhledejte lékařskou pomoc. Svědění, zblednutí, pupínky nebo mírný otok v místě aplikace nejsou závažnými nežádoucími účinky jeho použití a měly by odeznít nejpozději do dalšího dne.
(mir)
Zdroj:
https://www.medicinesforchildren.org.uk/emla-cream-local-anaesthesia