Jak jsou maminky, které se svými ratolestmi docházejí do vaší ordinace, informovány o možnosti použití místního znecitlivění při očkování?
U nás v ordinaci se zatím spoléháme na ústní sdělení o možnosti místního znecitlivění před plánovaným očkováním dětí. Umístění informací v čekárně je samozřejmě vhodné pro včasnou informaci rodičů, ale zatím jsme tak neučinili. Užitečná by mohla být i informace formou letáčku, kterou bohužel nemáme k dispozici. Samozřejmě si přípravek mohou rodiče i donést s sebou nebo aplikovat ještě před příchodem do ordinace, ale zatím jsem se s tím ještě nesetkal.
Mohl byste popsat postup, jaký přípravek na místní znecitlivění ve vaší ordinaci používáte?
Nedodržujeme žádný komplikovaný postup, jednoduše krém naneseme na místo, kam chceme později aplikovat injekci. Místo většinou ani nezakrýváme fólií, jednoduše vyčkáme nástupu účinku a potom ho standardním způsobem dezinfikujeme a aplikujeme injekci.
Jaké máte ohlasy na účinky znecitlivujícího krému od vašich pacientů a jak hodnotíte jeho použití vy sám?
Pokud se krém aplikuje s dostatečným časovým odstupem, minimálně čtvrt hodiny, i když výrobce doporučuje pro nástup jeho účinku počkat hodinu, můžeme očekávat velmi dobré znecitlivění ošetřeného okrsku kůže a podkoží. Pokud se nám tento postup podaří dodržet, děti při aplikaci injekcí nepláčou. Znecitlivující účinek krému tedy hodnotím velmi dobře, jsem rád, že máme tuto možnost k dispozici. Rodiče jsou samozřejmě také spokojeni, když mohou této možnosti využít a ochránit tak svoje děti před bolestí při návštěvách lékaře.
V čem spatřujete jeho výhody a nevýhody?
Výhody znecitlivujícího krému jsou zcela jistě právě v bezbolestném očkování a omezení traumatizování malých dětí na minimum. U dětí tak odpadá strach z další návštěvy v ordinaci, který si často „vypěstují“ právě po opakovaných bolestivých podnětech spojených s očkováním. Nevýhody spatřuji snad jen v čekací době od aplikace do nástupu účinku před vlastním výkonem.
Zaznamenal jste při použití přípravku na místní znecitlivění nějaké nežádoucí účinky, a pokud ano, jaké a jak často se objevují?
Zatím jsme nezaznamenali nežádoucí účinky. Nicméně jsou popisována možná podráždění kůže ve smyslu zčervenání apod. Samozřejmě se mohou méně často vyskytnout i alergické reakce na přípravek, případně vzácnější nežádoucí reakce, ale se žádným z těchto případů jsme se naštěstí v naší ordinaci zatím nesetkali.
Má použití znecitlivujícího přípravku ve vaší ordinaci nějaká omezení?
Žádná omezení jsme pro použití znecitlivujícího krému prozatím nezavedli. Samozřejmě bychom ho nepodávali dítěti, o kterém víme, že je na některou z jeho složek alergické nebo se u něj po jeho předchozí aplikaci objevila nějaká nežádoucí reakce. Relativně opatrný bych byl s jeho použitím také u těžkých kožních onemocnění typu ekzému.
(pok)