Jehla jako bariéra pro očkování
Očkování je nejčastější příčinou bolesti v dětské ordinaci. Bolest způsobená očkováním je zdrojem úzkosti nejen pro dítě samotné, ale i pro jeho rodiče a zdravotníky, kteří vakcínu aplikují. Odborné studie odhadují, že až 25 % dospělých lidí má strach z jehel a pro 10 % populace je strach natolik velký, že je důvodem celoživotního odmítání očkování. Jehla tak představuje bariéru v zajištění očkování jak dětí, tak dospělých. Rodiče vyslovují obavy nejen z bolesti způsobené očkováním, ale též z aplikace více vakcín při jedné návštěvě. S nárůstem počtu doporučených očkování v dětském věku stoupá i množství stresových situací podmíněných bolestí z vakcinace. Jejich následkem může být větší váhavost při rozhodnutí nechat se očkovat i v již dospělém věku, ačkoliv infekce představují pro zdraví mnohem větší riziko než aplikace vakcíny. Dle vyjádření WHO je bolest během očkování zvládnutelná a správný přístup k redukci bolesti při očkování nijak nesnižuje účinnost aplikované vakcíny.
Menší bolest znamená větší důvěru
Minimalizace bolesti při očkování v dětském věku může pomoci ke snížení stresu z návštěvy lékaře, zamezit rozvoji strachu z jehly a následnému odmítání (nejen) očkování, ale mnohdy i zdravotní péče jako takové. Navíc přispívá i k celkově větší důvěře a lepší spolupráci s lékařem v dalším životě. Podle WHO existují účinné podložené postupy, které prokazatelně redukují bolest při očkování a přispívají tak k lepšímu vztahu mezi lékaři a pacienty po celý život.
Pomůže správná poloha i dobré slovo
Kromě klidného přístupu ze strany zdravotnického personálu doporučuje WHO zajištění správné polohy dítěte během aplikace vakcíny. Podle odborníků vede poloha na zádech k většímu vnímání bolesti, a tato pozice proto není během očkování doporučena. Vhodné je, aby bylo menší dítě drženo rodičem a větší sedělo ve vzpřímené poloze. Dále bylo prokázáno, že ke zmírnění bolesti a úzkosti přispívá i rozptýlení prostřednictvím správné, klidné komunikace rodiče s dítětem během podávání vakcíny. Nedoporučuje se však dítě ujišťovat, že „to nebude bolet”, a to ani ze strany rodičů, ani ze strany zdravotnického personálu. Tento přístup je totiž ve své podstatě podvodem a může mít za následek ztrátu důvěry mezi dítětem a rodičem či lékařem.
Dar na celý život
Úloha rodičů nespočívá jen v tom, aby dítě provedli všemi povinnými i nepovinnými návštěvami lékařů, ale též v tom, aby ho naučili zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví. Správné zvládnutí očkování v dětském věku a bolesti, která jej provází, je důležité pro navození důvěry k lékaři a pozitivního postoje ke zdraví v celém dalším životě. Nastavením kladného vztahu k očkování tak může rodič dítě uchránit před vážnými infekcemi, které mohou mít i fatální následky, a to nejen v dětství. Klidné zvládnutí očkování je tak darem na celý život s mnohem širšími dopady, než by se na první pohled mohlo zdát.
(tich)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3001531/
https://www.who.int/immunization/newsroom/reducing_pain_vaccination/en/
https://www.who.int/immunization/policy/position_papers/pp_pain_mitigation_2015_references.pdf