Zácpa je definovaná jako neobvykle snížený počet stolic. Udává se, že jde o méně než tři stolice týdně, případně lze za zácpu považovat i stav, kdy stolice odchází sice denně, ale je tvrdá a její vypuzení přináší problémy. Se zácpou bývají spojeny i další doprovodné příznaky, jako je nadýmání, bolesti břicha, nechutenství či slabost. Komplikacemi pak mohou být například trhliny konečníku či hemoroidy.
Viníkem není jen špatná životospráva
Na Mikuláše děti často dostávají nemalé množství sladkostí, pak začíná pečení domácího cukroví (a jeho „ochutnávání“) a období od Vánoc do konce vánočních prázdnin bývá spojené s návštěvami, sezením u televize a stravou obvykle bohatou na cukry a tuky. Pak se může záhy objevit již zmíněná zácpa. Anebo naopak u některých osob mohou převážit průjmy. Kromě změny režimu stravování a složení jídel bývají hlavními viníky těchto obtíží:
- nedostatek vlákniny ve stravě,
- dehydratace a nedodržování pitného režimu,
- málo pohybu,
- ignorování potřeby jít na stolici.
Někteří lidé mají sklony k chronické zácpě, která je způsobena hlavně některými nemocemi – například je to snížená činnost štítné žlázy, cukrovka nebo neurologické choroby či onemocnění konečníku. Zácpu také mohou zapříčinit některé léky (antidepresiva, antiepileptika, antipsychotika, opioidní analgetika).
Jak zácpu řešit
- Zvyšte příjem stravy s obsahem vlákniny. Doporučují se jablka se slupkou, pomeranče, banány, švestky, hrušky, mrkev, fazole a hrách. Celozrnné potraviny jsou také nezbytností.
- Dbejte na pitný režim. U dětí je to důležité především při horečnatých onemocněních, ale i v běžném životě. Nejlépe je tekutiny podávat ve formě pramenité vody, ovocných šťáv či čajů. Na zlepšení trávení je vhodný například čaj fenyklový.
- Přidejte hořčík. Přípravky s hořčíkem mají samy o sobě projímavé účinky, ale hořčík je potřebný i pro správnou funkci střev. Je obsažen v zelených potravinách, jako je salát, zelí, brokolice, špenát, kapusta a další. Výhodou je, že tyto potraviny zároveň obsahují i hodně vlákniny.
- Nezanedbávejte pohyb. Když se hýbe celé tělo, hýbe se i střevo a jde o nejjednodušší prevenci zácpy.
Homeopatie při zácpě
Alumina 9 C – homeopatický lék vhodný pro děti na umělé stravě, které trpí zácpou, ale nejen pro ně. Dítě nemá nucení na stolici, ta se dostavuje jen velmi zřídka a je tvrdá, ale ani měkkou stolici nejsou schopny vypudit.
Bryonia 9 C – přípravek na zácpu s tvrdou, objemnou a jakoby spálenou stolicí. Zácpa je způsobena suchostí sliznic. Charakteristická je u těchto pacientů velká žízeň. Chtějí být v klidu, pohyb jim ani na zažívání nedělá moc dobře.
Calcarea carbonica 15 C – pomáhá při zácpě postihující obézní a ochablé osoby, většinou velké jedlíky. Mají rádi zmrzlinu, sladkosti a vejce a neradi se hýbou. Zvláštním příznakem je u nich to, že se při zácpě paradoxně cítí docela dobře.
Lycopodium 15 C – přípravek je vhodný pro děti či osoby, jejichž potíže vznikají po konzumaci jídel bohatých na škrob. Zácpa je spojena s tuhou stolicí, plynatostí a nadýmáním. Po stolici mají pocit neúplného vyprázdnění. Potíže zlepšuje teplé jídlo a nápoje, naopak se stav horší v pozdním odpoledni. Dotyční mívají velkou chuť na sladká jídla.
Natrum muriaticum 15 C – homeopatický lék na zácpu se stolicí připomínající ovčí bobky. Vyskytuje se často u osob s touhou po soli a současně velmi žíznivých jedinců. Zácpa je způsobena či zhoršena moučnými výrobky, jako jsou například buchty nebo chleba. Na zácpě se u nich může podílet i stud, protože děti nemají rády, když se na ně někdo dívá, dospělí pak nedovedou jít například na veřejné WC.
Nux vomica 15 C – řeší zácpu bez nucení, která je úporná. V první řadě jde o osoby se sedavým stylem života a workoholiky žijící v neustálém stresu. Výrazná je u nich tendence k užívání stimulantů, ať již kávy, alkoholu, či léků a projímadel. Po stolici mají tito lidé také pocit neúplného vyprázdnění.
Silicea 9 C – homeopatikum pro děti, které si stěžují na bolestivou zácpu, kdy stolice částečně vyjede z konečníku a zase se vrátí zpátky. Pokud už ji dítě vypudí, bude si opět stěžovat na bolest, tentokrát pálivou.
Argentum nitricum 9 C – je určené spíš proti průjmům a nadýmání s pálením žáhy, kdy potíže vznikají z nadměrné konzumace sladkostí.
Antimonium crudum 9 C – homeopatikum na potíže z přejedení jako takového a „splácání pátého přes deváté“. Tento stav doprovází časté říhání s pachutí snědeného jídla. Zácpa se u těchto jedinců střídá s průjmem.
China rubra 9 C – homeopatický lék na zácpu s měkkou, ale obtížně vypuditelnou stolicí. Zácpa je doprovázená velkým nadýmáním a kolikovitými bolestmi, které se zlepší při ohnutí v pase.
Výše uvedené léky se užívají nejlépe 3× denně v dávce 5 granulí.
Potřebná jsou i probiotika, která harmonizují střevní mikroflóru a napomáhají správné funkci střev. Měla by obsahovat alespoň 4 miliony bakterií na dávku.
MUDr. Jaroslav Čupera