Zažili jste těžkou reakci na hmyzí bodnutí? Noste u sebe injekční pero s adrenalinem
Závažné alergické reakce (anafylaxe) na potravinové alergeny nebo na hmyzí jed patří mezi život ohrožující stavy. Účinnou pomocí v těchto situacích je předplněné injekční pero obsahující adrenalin. V jakých případech se dá tato pomůcka využít? A jak se vlastně používá?
Pro někoho mohou představovat nebezpečí ořechy, u jiného žihadlo
Extrémně silnou reakci imunitního systému, tzv. anafylaxi, mohou vyvolat některé potraviny, například arašídy, sója či korýši, dále hmyzí jed a léky. Její příčinou ale může být také latex nebo fyzická zátěž. Na bodnutí včelou, vosou nebo sršněm mohou nepřiměřeně reagovat více než 3 % dospělých a 1 % dětí. A přibližně třetinu všech závažných alergických reakcí spouští právě potraviny. Může k nim dojít také po podání antibiotik či léků na bolest nebo při kontaktu kůže s latexovými rukavicemi. Ve všech těchto případech se jako první pomoc uplatňuje adrenalin.
Jak si s anafylaktickou reakcí poradit
Co nejrychlejší podání adrenalinu je účinnou pomocí před rozvojem závažných zdravotních komplikací. O rozvoji anafylaktické reakce svědčí například ztížené dýchání, otok jazyka, rtů a hrdla, potíže s řečí, svalová slabost či kolapsový stav. V těchto situacích přichází ke slovu automatické adrenalinové pero k jednorázovému použití. Právě adrenalin způsobí zúžení cév, zvýší tím krevní tlak, udrží krevní oběh a zmírní potíže s dýcháním. To vše je v rámci první pomoci poskytnuté před odbornou lékařskou péčí velmi důležité.
Pero předplněné adrenalinem – praktická pomůcka se snadným použitím
Předplněné pero s připravenou dávkou adrenalinu, která se vpichuje do stehenního svalu, je možné mít neustále při sobě. V případě obtíží je možné ho použít okamžitě, dávka adrenalinu se navíc může aplikovat jak přes oděv, tak přímo do svalu. Manipulace s perem je velmi jednoduchá a k 3vteřinovému vpichu do stehna stačí jedna ruka. Deset sekund po aplikaci je potřeba místo vpichu masírovat. Všechny pokyny k použití pera jsou přehledně popsány a zobrazeny přímo na pomůcce. Využít ho mohou i děti s minimální hmotností 15 kg.
Adrenalinové pero nevydrží věčně, je třeba ho kontrolovat a průběžně měnit
Jednorázové adrenalinové pero by u sebe měli mít všichni, kteří se již s anafylaktickou reakcí někdy setkali, nebo ti, kteří jsou v jejím zvýšeném riziku. Těm ho předepíše jejich ošetřující lékař. Pero jim ale nevydrží věčně. Je tedy především potřeba průběžně ho kontrolovat (obsažený roztok musí zůstat čirý a bezbarvý) a každý rok pravidelně měnit. Adrenalin je totiž citlivý na světlo, a proto je nutné pero uchovávat ve vnější krabičce. Na jeho kvalitě se může nepříznivě podepsat také silný mráz nebo extrémně vysoké teploty.
(pak)
Zdroje:
https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0233009&tab=info