Zázračnou pěnou proti křečovým žilám
Pěnová sklerotizace přestavuje rychlou a šetrnou metodu a je jednou z možností léčby křečových žil.
Sklerotizace je metoda, při které je do nemocné žíly vpravena látka způsobující přímo v žíle řízený zánět. Po jeho proběhnutí se původně rozšířená céva změní v tenký pruh vaziva. Tím se vyřeší problematický odtok krve z dolních končetin a také se odstraní potenciální ložisko tromboembolie. Navíc není po zákroku céva přes kůži nápadná.
Tekutina, nebo pěna?
Chemikálie vyvolávající sklerotizaci žil musí splňovat náročné podmínky. Musí být tak agresivní, aby došlo k podráždění vnitřní stěny žíly, ale její působení musí být omezeno na příslušný varix a nesmí ovlivňovat ostatní funkce organismu. Používají se látky na bázi složitých uhlovodíků – například polydekanol. Samostatným požadavkem pak je bezalergičnost dané chemikálie.
Léčivo používané ke sklerotizaci může být ve dvou formách – a to buď jako pěna, nebo jako tekutina.
Když pěna léčí
Zpočátku se používala pouze tekutina. Po mnohaletém vylepšování této metody se ale zjistilo, že zpěněná sklerotizační látka má několik výhod. Oproti tekutině zůstává lépe v místě operace. Je tedy třeba daleko méně času i látky na provedení sklerotizace. Při aplikaci tekutiny totiž dojde k rychlému naředění a odplavení účinné látky pryč z místa zákroku. Obě formy mají nicméně své využití. Kapalina je vhodnější pro drobné cévky (metličky), pro křečové žíly o větším průměru je výhodnější pěna.
Pěna šetří i okolní cévy
Pěnová sklerotizace splňuje i podmínku šetrnosti k okolním cévám. Jelikož jsou povrchové žíly bérce využívány jako náhrady za věnčité cévy srdce při by-passové operaci, může být zachování okolních zdravých žil klíčové pro řešení eventuálního onemocnění srdce.
Na zákrok bez antikoncepce
Před samotným zákrokem je nutné vysadit hormonální antikoncepci a stejně tak se neprovádí u těhotných pacientek. V pooperační době je třeba nepřetržitě nosit asi 2 týdny kompresní punčochy. Sklerotizaci proto lékaři doporučují podstoupit v zimních měsících.
(ian)
Zdroje:
http://www.veinsweb.com/
http://universitas.muni.cz/2005_4/hofirek.html
http://www.asklepion.cz/anews-asklepion-news/anews-2007-news/anews-2007-17-1/sklerotizace-krecovych-zil.html