Závislosti a návykové poruchy - na léčbu není nikdy pozdě
Jaké jsou nejčastější druhy závislostí? Každého jistě nejdřív napadne alkohol, cigarety a drogy. Ale člověk nemusí být závislý jen na látkách, které si nějakým způsobem vpravuje do těla. Závislost se může vytvořit například na hracích automatech, na počítačích nebo mobilních telefonech.
Lidé vždy hledali způsoby, jak si zpříjemnit život. A protože člověk je tvor vynalézavý, dokázal takových způsobů vymyslet celou řadu. Jenže každé pro má i své proti. Je-li něco příjemné, snadno si na to zvykneme. A vzdát se toho je pak někdy velmi těžké. Tak vzniká závislost…
Proč závislost vzniká
Jak je to možné, že někdo pije, a alkoholik se z něj nestane, zatímco jiný pije stejně a skončí jako lidská troska? Pro rozvoj některého druhu závislosti jsou třeba určité předpoklady. Na celý problém je ale nutné se dívat komplexně. Někdy se tomu říká biopsychosociospirituální přístup, odpovídá to i tomu, že roli ve vzniku závislosti mohou hrát například nejen genetické faktory, ale i osobnost člověka nebo jeho aktuální socioekonomická situace.
Nezralý nezdrženlivý člověk je totiž mnohem náchylnější ke vzniku závislosti. Látky způsobující závislost se mohou výrazně lišit v rychlosti působení. Zároveň mají každá jiný závislostní potenciál – tedy riziko, že se na látce závislost objeví. Například alkohol, nikotin, ale třeba i heroin mají tento potenciál vysoký, přesto mohou být začátky závislosti nenápadné. Prostředí, ve kterém žijeme, nás také ovlivňuje velmi výrazně. Lidé z neúplných rodin s častými konflikty nebo lidé se snadným přístupem k droze jsou závislostí ohroženi více.
Podnětem k užívání návykové látky je často nabídka od kamaráda, v partě, na bujaré oslavě nebo naopak při velké stresové zátěži, při nemoci nebo při bolestech.
Co je závislost a jak se projevuje
O závislosti hovoříme v okamžiku, kdy se nemůžeme obejít bez nějaké látky nebo činnosti. Při stanovení této diagnózy se posuzují následující příznaky, přičemž musí být splněny alespoň tři za posledního půl roku.
Prvním příznakem je puzení neboli touha po dané činnosti. Dalším je ztráta kontroly nad užíváním látky nebo provozováním aktivity. Mezi další příznaky patří potřeba stále vyšší dávky k uspokojení. Pokud je činnost nebo látka závislému odepřena, dostavují se nepříjemné pocity. Dále mohou být omezeny i běžné zájmy nemocného. V požívání závislý pokračuje i přesto, že existují zjevné důkazy o tom, že vlastní organismus poškozuje.
„O závislosti můžeme mluvit ve chvíli, kdy vidíme, že nějaká činnost má negativní dopad na náš život ve všech oblastech, ale stejně máme nutkavou potřebu tu činnost vykonávat,“ řekl psycholog a adiktolog Aleš Kuda v rozhovoru o závislosti v Českém rozhlase (viz níže).
Na čem můžete být závislí?
Nejrozšířenějšími drogami jsou alkohol a nikotin. Z legálně dostupných látek je patrně vůbec nejčastější drogou kofein, látka obsažená v kávě a čaji. Skutečná závislost na kofeinu je ale vzácná. Dále mezi nejčastější návykové látky patří různé léky proti bolestem, na spaní, proti depresi. Nelze opomenout velmi nebezpečné čichání ředidel a rozpouštědel, které je naštěstí v poslední době na ústupu.
Z nelegálních látek jsou známé marihuana, hašiš, kokain, pervitin, LSD, heroin, extáze a řada dalších.
Jak bylo uvedeno v úvodu, závislost může vzniknout i na některých druzích činnosti, jako jsou hazardní nebo počítačové hry. Často se nyní objevují také závislosti na internetu, sociálních sítích a souvisejících činnostech.
Jak se závislost vyvíjí
Postup rozvoje závislosti si můžeme ukázat na příkladu alkoholismu. V prvním stadiu člověk pije alkohol kvůli jeho příjemným účinkům. V následující fázi se zvyšuje potřeba alkoholu, čas od času se objevují výpadky paměti. Třetí fázi charakterizuje ztráta kontroly nad pitím, alkoholik pije až do opilosti, přestává chodit do práce. V posledním stadiu selhává tolerance, opilost se dostavuje i po malém množství alkoholu, osobnost alkoholika se rozpadá, je přítomen těžký abstinenční syndrom. To, co si lidé často neuvědomují, je skutečnost, že závislý člověk neužívá svou drogu proto, aby si přivodil příjemné pocity, ale proto, aby mu nebylo špatně.
Jak z toho ven
Léčba závislostí je obtížná a dlouhodobá. Musí být také vybrána s ohledem na potřeby každého závislého. Pro někoho je po léčbě nutností celoživotní abstinence, ale zároveň k závislosti patří i možnost relapsu, tedy znovuužití a nutnost léčbu opakovat. Aby byla totiž léčba závislosti úspěšná, musí chuť a motivace ke změně vycházet od samotného uživatele a musí dojít ke komplexní změně jeho životního stylu.
Léčba závislosti může probíhat různě, někdy probíhá ambulantně, jindy je nutný pobyt v léčebně. Léčebny se nacházejí v psychiatrických nemocnicích, ale možné je využít i terapeutické komunity, kde trvá léčba kolem jednoho roku. V těchto zařízeních se často využívá skupinové psychoterapie. Pokud člověku hrozí odvykací stav, většinou začíná léčbu detoxem, při němž v bezpečném prostředí veškeré drogy vysadí.
Pro závislého je důležitá podpora jeho blízkých, kteří ho také většinou o nutnosti léčby přesvědčí. Závislý člověk totiž nemá na svůj problém náhled. Je si jist, že má vše pod kontrolou, že kdyby chtěl, mohl by kdykoliv přestat. Vymyslí si desítky logických důvodů, proč drogu užívá.
Neléčená závislost končí většinou tragicky. Postižený je totiž své droze ochoten obětovat všechno. Nic jiného pro něj nemá smysl. Utratí za ni všechny peníze, mnohdy se dává na cestu zločinu, aby drogu získal. Ztrácí veškerou důstojnost, jeho tělo chátrá, podléhá nemocem. Sám si již nedokáže pomoci. Na léčbu závislosti není nikdy pozdě. Čím dříve se ale začne, tím je naděje na její úspěch větší.
Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/zavislost-kuda-ales-host-lucie-vyborne-adiktolog-psycholog_1806162100_gol
https://www.drogy-info.cz/publikace/navykove-latky/monografie/drogy-a-drogove-zavislosti-kalina-a-kol/