Návrat ke kouření rozhodně neznamená jen selhání nebo projev slabé vůle. Kuřáctví totiž není možné vyléčit jednorázově, je to závislost jako každá jiná. Návrat k užívání návykové látky je už jednou provždy rizikem. A nejde jen o nějaké nepodložené teorie. Výzkum vědců z univerzity v Minnesotě vedl k jednoznačné formulaci podstaty tohoto problému: Závislost na tabáku je chronickou nemocí, jejíž projevy se cyklicky vrací. Pokud chceme předcházet novým úderům, je třeba léčbu vnímat dlouhodobě a o „nemocné“ adekvátně pečovat.
Tři ze čtyř bojují
Existují kuřáci, kteří si nejsou jistí nebo si v kouření libují a za žádnou cenu se ho zbavovat nechtějí. Výzkumy ale ukazují, že zhruba 75 % uživatelů tabáku se svojí závislosti zbavit chce. Jednou z překážek při realizaci bývá, že mnoho z nich se spoléhá na sebe. Neúspěšné pokusy o samoléčbu pak vedou k demotivaci. Problematický průběh ale mívá i léčba těch kuřáků, kteří pomoc vyhledají. Odvykací programy nebo terapeutické plány totiž často trvají jen dva nebo tři měsíce. Po jejich uplynutí se i někteří motivovaní a ukáznění pacienti ke kouření vrací. S chronickým průběhem závislosti musejí zkrátka počítat zdravotníci i sami kuřáci.
Úspěch, který potěší
Studie, která testovala úspěšnost dlouhodobé léčby, ukázala, že kuřákům opravdu prospívá.
- Dlouhodobě léčení pacienti byli v odvykání úspěšní ve 30 %, krátkodobě léčení jen ve 23 %.
- Z těch, kdo se vrátili ke kouření, měli dlouhodobě léčení menší spotřebu cigaret a jevili větší snahu přestat kouřit.
Po zvážení všech přínosů dlouhodobé terapie ji vědci zhodnotili jako o 75 % účinnější než léčbu krátkodobou. Z toho je jednoznačně vidět, že vnímání závislosti na tabáku jako chronické nemoci má smysl.
Nevěřte, že „stačí přečkat začátek a pak už to jde samo“. Není to tak. Pro ty, kdo chtějí přestat kouřit, je nejlepším řešením vyhledat odbornou pomoc a pokračovat v léčbě dlouhodobě.
(pez)
Zdroj:
http://www.webmd.com