Závislost na tabáku je jednou z nejvýznamnějších preventabilních příčin předčasného úmrtí, prokazatelně stojí až za šestinou z nich. Dle statistik se kouření týká téměř dvou milionů obyvatel České republiky. Více než 70 % českých kuřáků by rádo se svou závislostí přestalo, 40 % se o to skutečně pokusí, nicméně úspěchu bez odborné pomoci dosáhne jen zlomek.
Problematika odvykání kouření není jen o utlumení abstinenčních příznaků (fyzické závislosti). Samotné potlačení chuti na cigaretu nemůže slavit úspěch, pokud je jedinec stále vystavován krizovým situacím, při kterých si byl až doposud zvyklý zapálit cigaretu (projevům bio-psycho-sociální závislosti).
Zdravotní rizika plynoucí z kouření jsou významná
To, že kouření je zdraví škodlivé, si uvědomuje snad každý kuřák, ale jaká skutečná zdravotní rizika za nim stojí?
- Jako první zmiňme karcinogenní vliv kouření. Každý šestý silný kuřák (ten je definován vykouřením 20 cigaret denně po dobu minimálně 20 let) onemocní karcinomem plic. Většina karcinomů plic je diagnostikována v neoperabilním stadiu, a jejich prognóza je tak velmi špatná. U kuřáků se objevují častěji i další onkologická onemocnění – nádory dutiny ústní, jícnu, močového ústrojí či střev.
- Každá cigareta zvyšuje riziko infarktu srdečního svalu či cévní mozkové příhody.
- Mezi další onemocnění, jejichž riziko vzniku je zvýšeno kouřením, patří vředová choroba gastroduodena nebo šedý zákal.
- Kuřáci mají zhruba dvojnásobné riziko rozvoje diabetu mellitu (cukrovky) 2. typu.
- V neposlední řadě při kouření dochází k odlišné metabolizaci léků a zvyšuje se tak u kuřáků riziko jejich nežádoucích účinků.
Přestat kouřit má tedy smysl vždy. Již během 20 minut po poslední cigaretě se snižuje tepová frekvence a krevní tlak. Po dvou týdnech dochází ke zlepšení krevního oběhu a funkce plic. Během roku pak klesá na polovinu riziko infarktu srdečního svalu oproti kuřákům. Během 15 let bez kouření rovněž klesá riziko srdečního onemocnění na úroveň nekuřáka. Každá cigareta se tedy počítá.
Chci přestat kouřit, ale jak začít?
Rozhodnutí přestat kouřit je prvním krokem na dlouhé a zcela jistě nejednoduché cestě. Vězte, že je to jedno z nejlepších rozhodnutí, která pro sebe můžete udělat. Jak úspěšně abstinovat? Shrňme si základní body a tipy.
- Určete si den D. Tento den by měl být ideálně do měsíce od učinění rozhodnutí přestat s kouřením. Zbytečné oddalování data poslední cigarety snižuje vaše šance na úspěch.
- Řekněte o svém rozhodnutí lidem ve svémm okolí. Jednak pro vás budou oporou, jednak je tím připravíte na možné výkyvy nálady či podrážděnost, které bohužel k abstinenčním příznakům neodmyslitelně patří.
- V lékárně zakupte přípravky obsahující nikotin. Dle počtu obvykle vykouřených cigaret spočítejte svou denní dávku nikotinu. Na výběr jsou přípravky ve formě náplastí, kdy dochází k uvolňování během celého dne. Náplasti se lepí na místa s jemnější kůží – obvykle pod klíček či na vnitřní stranu stehen. Strany se střídají. Jako doplněk k potlačení akutní chuti na cigaretu je možno užívat nikotin ve formě žvýkaček či spreje.
- Dopředu si vymyslete scénáře, jak zareagujete ve chvíli, kdy vám někdo cigaretu nabídne. Vyvarujte se situací, při kterých obvykle kouříte. Pokud to nelze, zkuste se zamyslet, co můžete dělat jiného.
- Navštivte svého praktického lékaře a informujte se o možnostech léčby závislosti pomocí léků či vyhledejte přímo specializované centrum pro odvykání kouření. Jejich seznam naleznete zde. Jedná se o služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
- Existuje i několik mobilních aplikací, které vám s odvykáním mohou pomoci.
- Připravte se na možné abstinenční příznaky. Mezi ně patří zejména pocity zlosti, podrážděnosti, úzkosti, nervozity, objevuje se špatná nálada či smutek, soustředění je obtížné. Obavy také činí fakt zvýšené chuti k jídlu a s tím spojené zvyšování hmotnosti. Dále odvykání kouření obvykle doprovází poruchy spánku, zácpa či nevolnost.
- Pokud selžete, vzpomeňte si na důvod, proč jste se rozhodli přestat. Poučte se z chyb, které jste na této cestě udělali. Nepřestávejte přestávat.
Nebojte se využít možnost odborné pomoci. Ze statistik vyplývá, že kuřáci, kteří se rozhodli navštívit některé z center pro odvykání kouření, jsou výrazně úspěšnější než ti, kteří se rozhodli bojovat sami (po roce nekouří jen 3–5 kuřáků ze 100, naproti tomu ti, kteří se rozhodli pro komplexní léčbu, jsou až 10násobně úspěšnější). Závislost na tabáku je nemoc, nechte si pomoci!
Zdroje:
https://kdp.uzis.cz/res/guideline/50-zavislost-na-tabaku-pacient.pdf
https://www.koureni-zabiji.cz
http://www.treatobacco.org