Nejtěžší jsou první tři měsíce
Procento jedinců, kterým jejich odhodlání přestat kouřit nevydrží a po cigaretě sáhnou znovu, je extrémně vysoké – celých 90 %. Nejčastěji se ke kuřáckým návykům lidé vrací v prvních 3 měsících nekouření, kdy jsou ještě přítomny abstinenční příznaky a bažení po cigaretě je nejintenzivnější. Příčinou takto vysokého počtu relapsů (vrácení se ke kouření) je skutečnost, že je kouření spojeno se silnou psychickou a v řadě případů také fyzickou závislostí.
Rizikové situace
Abstinenční příznaky dříve či později vymizí. Co ale zůstane, je bažení po cigaretě, které je obvykle spojeno s rituály, při kterých jste byli zvyklí kouřit. Mezi ty nejčastější patří:
- přestávka v zaměstnání,
- popíjení alkoholu či kávy,
- chvíle po sexu,
- krácení času při čekání na dopravní prostředek.
Odborníci proto radí vyhýbat se podobně rizikovým situacím, tedy alespoň v období krátce po ukončení kouření, anebo je vyplnit jinou aktivitou, než je kouření.
Už ani jednu!
Přestože nejvyšší nebezpečí opětovného sáhnutí po cigaretě spadá do prvních měsíců od zanechání kouření, riziko relapsu je celoživotní. Zkušenosti mnoha kuřáků potvrzují, že i jediná vykouřená cigareta po mnoha letech naprosté abstinence může vést k rychlému návratu do starých kuřáckých kolejí.
Zdroj: http://health.howstuffworks.com
Infografika:
Opětovné sáhnutí po cigaretě
-
90 % osob, co se rozhodnou skoncovat s kouřením, se ke kouření opět vrátí
-
nejvyšší riziko relapsu je v prvních 3 měsících od poslední cigarety
-
podle průzkumů si téměř ¾ kuřáků přejí přestat kouřit
http://health.howstuffworks.com
www.slzt.cz