Štěstí přeje připraveným
Odvykání kouření vyžaduje přípravu a také určitou změnu životního stylu. Přece jen jde často o zvyk, který kuřák udržoval klidně i desítky let.
Na co se zaměřit? Na:
- kuřácké rituály, situace, ve kterých jste běžně kouřili (možná ráno u kávy, při čekání na autobus nebo během pauzy v práci?),
- náhradní řešení těchto situací, ovšem tak, aby vás netrestala (pauzy v práci si zasloužíte) a změnila situaci natolik, že ji zvládnete bez cigarety,
- spouštěče chuti na cigaretu – v jakých situacích je těžší cigaretu odmítnout? Může to být ve stresu, při únavě nebo třeba tehdy, když pijete alkohol,
- podporu, odbornou pomoc či léky pro kouření. Bez cizí pomoci může být odvykání opravdu boj. Pokud požádáte o pomoc odborníka nebo zvolíte nějakou formu náhradní nikotinové terapie, kterou umí doporučit v lékárně, zvyšujete svoje šance na úspěch až dvojnásobně!
Vyhýbejte se spouštěčům
Možná po dvou týdnech máte pocit, že už vaši budoucnost nekuřáka nic neohrozí. Opak je ale pravdou!
Nejde o to, že už nikdy nemůžete jít večer na posezení s kamarády kuřáky, první týdny odvykání by ovšem opravdu nemusely být nejvhodnější dobou. Je také důležité dodržovat nové rituály alespoň po dobu několika týdnů.
Naplánujte si odměnu
Cigareta po práci je pro spoustu kuřáků odměnou za další odpracovaný den. Je důležité, abyste se o tyto odměny nepřipravili. Jak si zpříjemníte svůj den bez cigarety?
Malými (každodenními) odměnami mohou být například:
- nový časopis,
- něco drobného (např. náušnice, rtěnka nebo nová vůně do auta),
- zdravá svačinka,
- kvalitní káva nebo čaj.
Plánujte však i větší odměny, například za první měsíc bez cigaret.
Větší odměny, které můžete plánovat za ušetřené peníze, mohou být například:
- večeře v hezké restauraci,
- lístky na koncert či sportovní utkání,
- masáž,
- něco, co využijete pro svůj koníček,
- nové vybavení či vylepšení do domu.
Mějte přehled, co vás čeká dál
Pokud jste se rozhodli odvykat za pomoci náhradní nikotinové terapie, je důležité, abyste postupně snižovali její dávku. Celková doba užívání většinou tvá kolem 10 týdnů.
V lékárnách jsou volně dostupné přípravky, které tělu doplní nikotin, jejž potřebuje. Jedná se např. o lisované pastilky NiQuitin mini 4 mg, léčivé žvýkací gumy NiQuitin Freshmint 4 mg nebo o transdermální náplasti NiQuitin Clear 7/14/21 mg.
V první řadě je důležité, abyste měli přehled, kolik nikotinu denně potřebujete. V případě náplastí je postup jednoduchý. Pokud používáte pouze nikotinovou náplast, jasně víte, jakou dávku nikotinu dostáváte. Po 6 týdnech je obvyklé přejít na nižší dávku a tu poté po dalších dvou týdnech opět snížit. O konkrétním postupu je ale vždy nejlepší poradit se v lékárně.
Vy sami se ale můžete zaměřit na to, v jakých situacích po náhradním nikotinu saháte. Je to ve stresu? V práci? Možná právě v těchto situacích je o to důležitější mít vymyšleno, jak se zabavit ještě jinak.
Pamatujte, že odvykání kouření je dlouhodobý a individuální proces, který poslední cigaretou teprve začíná. I poté, co budete nekuřáky již možná mnoho měsíců, je důležité udržovat nové zvyky. Čas pro sebe či odměna po práci se totiž musí stát vaší rutinou podobně, jako to dříve byla cigareta.
NiQuitin Clear 21/14/7 mg je lék určený k vnějšímu užití – transdermální náplast. NiQuitin mini 4 mg a NiQuitin Freshmint 4 mg jsou léky určené k ústnímu užití. Obsahují nikotin. Před jejich použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Pečlivě si přečtěte jejich příbalovou informaci.
(krif)
Zdroj:
https://www.webmd.com/smoking-cessation/first-month-not-smoking#3