Přenos ptačí chřipky mezi lidmi potvrzen
Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila zprávu o prvním přenosu ptačí chřipky mezi lidmi. Tímto prvním případem byl Indonésan, který se virem H5N1 nakazil od svého desetiletého syna a na ptačí chřipku zemřel.
Znepokojivá mutace viru...
Podle vědců virus zmutoval během onemocnění chlapce, a to pouze nepatrně, zatím naštěstí ne tím způsobem, aby byl snadno přenosný mezi lidmi. Otec mohl být synem nakažen vzhledem k jejich blízkému a déle trvajícímu kontaktu. Tento virus zaujal WHO a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z toho důvodu, že byl s největší pravděpodobností z osoby na osobu přenesen.
#IMG#V předchozích případech, při kterých také vzniklo podezření na interhumánní přenos, nebylo možné testovat vzorky pacientů nebo nalezený virus byl shodný s viry vyskytujícími se v dané oblasti. Přestože vědci stále zdůrazňují, že virus ptačí chřipky, který způsobil úmrtí milionů ptáků na celém světě, se mezi lidmi nepřenáší, stále se obávají mutace viru a následné devastující pandemie.
Možný je přenos z osoby na osobu...
Ptačí chřipkou se dosud na světě nakazilo více než 200 osob. Většina z nich byla s nakaženými ptáky v blízkém kontaktu. Již delší dobu však vědci spekulují o možnosti přenosu ptačí chřipky z osoby na osobu. K tomu by mělo dojít blízkým a dlouhodobým kontaktem s nemocnou osobou.
Ptačí chřipka se již přenáší snadněji..
Vědci uvedli, že jediné, co mohou nyní s jistotou tvrdit, je, že ptačí chřipka se nyní přenáší snadněji než dříve.
Zdroj: NY Times on line