Překonejte stud – odhalte žloutenku
Virová hepatitida je často považována za nemoc lidí s velmi rizikovým životním stylem. Možná proto se mnozí stydí chodit na test, který by žloutenku odhalil. Přitom včasné stanovené diagnózy může zabránit rozvoji nebezpečného onemocnění.
Lidé „na okraji společnosti“ často nechtějí chodit na testování, protože mívají obavy z reakce rodiny, známých či kolegů v zaměstnání. V dnešní době jsou však tyto starosti úplně zbytečné, a navíc (pokud kvůli nim odmítáte vyšetření) i nebezpečné.
#IMG#Virová hepatitida C (VHC) totiž je často bezpříznaková, a jako taková bývá odhalena poměrně pozdě. To už ale játra mohou být vážně poškozena. A navíc zdrojem infekce je každý nakažený, nejen ten, u koho se objevují příznaky nemoci. Čím dříve se začne s léčbou, tím nižší je riziko trvalého poškození jater. Prvním krokem by mělo být právě testování, které může být anonymní.
Kde se můžete nechat otestovat:
- U praktického lékaře – Nemusíte se ničeho obávat. Jako všichni lékaři, i on je vázán mlčenlivostí. Rozebere s vámi vaše obavy, případná rizika a nasměruje vás k hepatologovi, který vám provede odběr krve. Z krve se dá zjistit přítomnost virové RNA (rozhodující pro průkaz infekce), přítomnost protilátek proti viru hepatitidy C (známka probíhající nebo již proběhlé infekce) a také míra poškození jater.
- Ve zdravotních ústavech – i zde se můžete nechat otestovat (pokud máte rizikové chování bezplatně, pokud ne, zaplatíte několik set korun).
- V nízkoprahových centrech pro závislé osoby – zde je často využíváno testování z kapilární krve.
Na testy až po třech měsících
Rozhodnutí nechat se otestovat je rozhodně správné. Nemá smysl běžet na vyšetření ihned po domnělém nakažení. Protilátky proti viru hepatitidy C, které se nejčastěji vyšetřují, jsou totiž průkazné až po třech měsících po nákaze. Také přítomnost virové RNA by se měla testovat vícekrát. Množství virových částic v organismu nakaženého je totiž proměnlivé.
Bezejmenná diagnóza
Pokud máte pochyby, pokud se domníváte že můžete být nakaženi, neváhejte s vyšetřením. Nemusíte sdělovat jméno, a vše co lékaři, či pracovníku nízkoprahového centra sdělíte, zůstane jen mezi vámi. Ačkoli se VHC vyskytuje zejména u narkomanů a osob živících se prostitucí, neznamená VHC pozitivita společenské stigma. Až u 40 % pacientů není zdroj nákazy jasný.
(ela)